Kościoły stacyjne w Krakowie. Cisza motywem przewodnim tegorocznej liturgii

Liturgią w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu rozpocznie się 6. edycja kościołów stacyjnych. Tegorocznemu wielkopostnemu pielgrzymowaniu po świątyniach Krakowa towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”.

fot. Rita Laura/cathopic.com

Tradycja liturgii stacyjnej na dobre wpisała się już w kalendarz duszpasterski i życie archidiecezji krakowskiej. W tym roku po raz kolejny będzie można włączyć się w te wyjątkowe wielkopostne rekolekcje w drodze, pielgrzymując do kolejnych świątyń w stolicy Małopolski.

„Cisza we współczesnym świecie coraz częściej staje się luksusem. Zewsząd otaczają nas dźwięki i ekrany. Trudno jest znaleźć czas na odpoczynek czy wyciszenie. Dlatego w 2023 r. Archidiecezja Krakowska chce zaoferować mieszkańcom Krakowa czas i przestrzeń na doświadczenie ciszy, a przez nią osobistego, intymnego spotkania z Chrystusem” – czytamy w zapowiedzi tegorocznej liturgii stacyjnej na stronach diecezja.pl.

Tegorocznej, 6. już edycji kościołów stacyjnych towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”. W centrum postawiony zostanie Chrystus oraz modlitwa. Po zakończeniu liturgii w każdej ze świątyń stacyjnych będzie można wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 21.00. Wyjątkiem będą pierwszy i ostatni Kościół Stacyjny, czyli katedra na Wawelu i kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym. W tych miejscach adoracja odbywać się będzie od rana aż do rozpoczęcia Mszy św. W sobotę 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu, wierni zaproszeni zostaną z kolei do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła krakowskiego.

Reklama

Dodatkowym duchowym wsparciem ma być także łączność z żeńskimi zakonami Krakowa. Każdego dnia stacyjnego pielgrzymowania w modlitwę w sposób szczególny będzie włączało się jedno zgromadzenie, obejmując razem z wiernymi miasto, archidiecezję i całą ojczyznę. Dostępny będzie także formularz, umożliwiający przesyłanie osobistych intencji, które omadlane będą przy tej okazji.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie

Zwyczaj pielgrzymowania do kościołów stacyjnych jest praktykowany w archidiecezji krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim kościołem stacyjnym, wybranym jeszcze przez papieża Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam Ojciec Święty odprawia Eucharystię w Środę Popielcową.

Reklama

Tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją w pełni w 1979 r. Dokonał tego św. Jan Paweł II, a jego następcy kontynuują ten zwyczaj.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę