Konsulta zakonów męskich przestrzega przed fałszywym zakonem. „Wyłudza datki i nielegalnie zezwala na pobyt obcokrajowców”

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce przestrzega o działalności fałszywego zakonu, który pod nazwą „Zakon Joannitów – Stowarzyszenia Życia Apostolskiego św. Jana Apostoła i Ewangelisty vel Suwerenny Zakon Św. Jana Jerozolimskiego” wyłudza datki i prowadzi nieuprawnioną legalizację pobytu obcokrajowców, powołując się na instytucje państwowe.

Fot. Matías Medina/ Cathopic

W piśmie skierowanym do biskupów oraz męskich i żeńskich zgromadzeń, o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy KWPZM (Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich) informuje, że zakon działający pod nazwą ” Zakon Joannitów – Stowarzyszenia Życia Apostolskiego św. Jana Apostoła i Ewangelisty vel Suwerenny Zakon Św. Jana Jerozolimskiego”, sfałszował dokumenty Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, mające rzekomo opisywać ich sytuację prawną w Kościele, wraz z pieczątkami i podpisem sekretarza.

Jak informuje, według informacji otrzymanych z diecezji Nitra na Słowacji tamtejszy Biskup Wilhelm Judak nie erygował takiego instytutu, a podana jako prowincjał generalny osoba ks. Witold Brańka był kiedyś klerykiem tamtejszej diecezji, ale do niej nie należy i diecezja nic nie wie ma temat jego działalności.

Fałszywy zakon wyłudza zarówno ofiary na swoją działalność, jak i dokonuje nielegalnych legalizacji pobytu stałego cudzoziemców na terenie RP, powołując się na znajomości w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim i pobierając za to opłaty.

Reklama
Reklama

W komunikacie o. Robert Wawrzeniecki OMI informuje także, że z działalnością zakonu związany jest ks. Leonard Lech Z. Kokosa, niby inkardynowany przez biskupa starokatolickiego Nitry, który został opisany w śledztwie dziennikarskim „Wprost” w 2020 roku ze względu na prowadzony proceder.

O. Wawrzeniecki apeluje, by wyżej wymienionemu „zakonowi” nie udzielać żadnego wparcia w ich działalności oraz poinformować cudzoziemców w prowadzonych duszpasterstwach o takich nielegalnych praktykach tego „zakonu”.

Reklama
Reklama

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę