Nasze projekty

Kongres Świętej Faustyny w miejscu jej wezwania do klasztoru

Na terenie parafii św. Faustyny w Łodzi, położonej między dawnym Parkiem Wenecja, gdzie Helena Kowalska miała wizję Jezusa, a łódzką katedrą, gdzie usłyszała naglące wezwanie, aby wyjechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru - trwa I Kongres Św. Faustyny.

Pomysłodawcą tego ogólnopolskiego spotkania jest ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii. – Pomysł zaczerpnąłem z Gdańska od oo. kapucynów, którzy chcąc promować swojego współbrata o. Pio, w tym roku już po raz drugi zorganizowali Kongres Ojca Pio” – tłumaczy ks. Potakowski.

W wydarzeniu biorą udział prelegenci związani z duchowością, życiem i popularyzowaniem postaci Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Wśród nich są abp Władysław Ziółek – metropolita łódzki-senior, biskupi – Jan Zając z Krakowa i Ireneusz Pękalski – pomocniczy łódzki, ks. dr hab. Mirosław Nowosielski z Łowicza, s. Elżbieta Siepak ze zgromadzenia ss. Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa oraz senator Ryszard Bonisławski – historyk Łodzi.

Referaty dotyczyły osoby św. Faustyny, jej pobytu w Łodzi oraz jej pobożności i duchowości. Panel pierwszy zatytułowany był „Łódź – miasto wybrane przez Boga – Ziemia Obiecana”, a drugi „Rozeznanie, spowiednictwo, kierownictwo duchowe”.

Reklama
Reklama

O obrazie Jezusa Miłosiernego, Koronce do Bożego Miłosierdzia, świątyniach archidiecezji łódzkiej, związanych z kultem miłosierdzia oraz wielu inicjatywach dotyczących Miłosierdzia opowiedział w swoim przedłożeniu abp Wł. Ziółek. Przypomniał, że Łódź jest jedynym miastem, któremu patronuje św. Faustyna Kowalska i że w jego sercu znajduje się pomnik Apostołki Miłosierdzia. Wspomniał też, że podejmowane jest tutaj wiele dzieł związanych z popularyzowaniem orędzia Miłosierdzia Bożego, by wspomnieć tylko koronkę na ulicach miast świata, Festyn Miłosierdzia czy łódzki szlak św. Faustyny.

S. Elżbieta Siepak ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w swoim referacie wskazała na praktyki pobożnościowe, które cechowały Helenę Kowalską, kiedy podejmowała pracę w Łodzi. Codzienna Msza święta, odwiedzanie chorych i konających oraz opieka nad nimi, praktyka postu trzy razy w tygodniu, a w czasie Wielkiego Postu – codzienny post oraz pobożność maryjna to rys pobożności, z którym Helenka przyszła do klasztoru w Warszawie.

Ceniony historyk Łodzi senator Ryszard Bonisławski w swoim przedłożeniu zaprezentował Łódź fabryczną, w jakiej przyszło żyć i pracować Helenie Kowalskiej. Zwrócił on uwagę na zdumienie miastem, które towarzyszyło wszystkim przeprowadzającym się z prowincji do niemal metropolii manufaktur, jaką była wtedy Łódź. Przed wojną było tam blisko 1000 fabryk, w których pracowało od 10 osób do nawet 8 tys. ludzi.

Reklama
Reklama

Mówiąc o rozeznaniu w życiu duchowym bp Ireneusz Pękalski zwrócił uwagę na słowa Jana Pawła II o sumieniu, w którym dokonuje się rozeznanie, jakie wypowiedział on podczas pielgrzymki w Skoczowie w 1995 oraz w czasie jednego z Apelów Jasnogórskich w Częstochowie. Hierarcha podzielił się także świadectwem swojego rozeznania powołania i drogą do kapłaństwa.

Były kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie bp Jan Zając przedstawił drogę kierownictwa duchowego, które było bardzo mocno obecne w życiu s. Faustyny Kowalskiej. Prelegent przywołując fragmenty z Dzienniczka wskazywał, jak ważną rolę odegrał w życiu duchowym św. Faustyny spowiednik, z którym dzieliła się nie tylko tym, co usłyszała od Pana Jezusa, ale także swoimi wątpliwościami, czy aby dobrze rozumie to, co Jezus do niej mówi.

Ostatnie przedłożenie zaprezentował ks. dr hab. Mirosław Nowosielski. Wskazał na olbrzymie znaczenie sakramentu pokuty i pojednania jako środka terapeutycznego dla duszy i umysłu. Przywołując objawienia św. Faustyny zauważył, że Chrystusowe wezwanie dotyczące Miłosierdzia, skierowane do niej, a przez nią do całego świata, ma wymiar leczniczy. Psychologia ma duże znaczenie, ale aby uleczyć duszę, potrzebny jest sakrament pokuty i pojednania oraz kierownictwo duchowe. Psychologia może tylko pomóc, ale sakramentu nie zastąpi.

Reklama

Dwudniowy Kongres zakończy uroczysta procesja z relikwiami św. Faustyny, która wyruszy w piątek o godz. 18.00 sprzed kościoła św. Faustyny Kowalskiej na Placu Niepodległości do łódzkiej katedry św. Stanisława Kostki. Uczestnicy procesji pokonają tę samą drogę, jaką przebyła Helena Kowalska tuż przed wstąpieniem do klasztoru.

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite