Nasze projekty

Kolejny Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”

XIX Dzień Papieski odbędzie się 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Jak zwykle będzie połączony ze zbiórką funduszy na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. W październiku minionego roku Fundacja zebrała ponad 7,5 mln zł.

Coroczne obchody Dnia Papieskiego przypadają zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku obchody będą wyjątkowe ze względu na 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i odbędą się 13 października.

Hasło „Wstańcie, chodźmy” nie jest przypadkowe. – Te słowa to nie tylko wspomnienie końca papieskiego pontyfikatu, ale też zachęta, aby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby i dzieł – mówił kard. Kazimierz Nycz w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.

Hasło XIX Dnia Papieskiego jest tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Papież przywołuje w niej słowa Chrystusa do apostołów w dramatycznych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Getsemani, tuż przed pojmaniem, procesem i męką. W kolejnych rozdziałach Jan Paweł II podejmuje rozważania nad swoim powołaniem i odwołuje się do miejsc, osób i zadań związanych z posługą biskupią.

Reklama

„W ten sposób Ojciec Święty chciał zachęcić wówczas wszystkich do tego, aby obudzeni i zmobilizowani weszli w nowe, trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Te słowa Dnia Papieskiego to nie tylko wspomnienie tamtego czasu końca papieskiego pontyfikatu – trzy lata później papież umarł – ale bierzemy do siebie te słowa, aby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby, jego dzieł” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Tegorocznemu Dniu Papieskiemu towarzyszyć będą także inne ważne rocznice: pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 oraz 20. rocznica papieskiej pielgrzymki w 1999 r., najdłuższej wizyty apostolskiej Jana Pawła II do ojczyzny, w ramach której odwiedził aż 23 miejscowości. XIX Dzień Papieski będzie też duchowym przygotowaniem do obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w roku 2020.

XIX Dzień Papieski, tak jak w latach poprzednich, obfitować będzie w szereg wydarzeń o charakterze charytatywnym, medialnym, naukowym, kulturalnym i sportowym. Wręczone zostaną nagrody TOTUS TUUS dla osób i instytucji propagujących nauczanie św. Jana Pawła II. Odbędą się też koncerty, konferencje naukowe i biegi papieskie. Tradycyjnie też na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zwanych żywym pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II, w całym kraju odbędą się kwesty publiczne i przykościelne.

Reklama

Podczas XVIII Dnia Papieskiego w ub. roku w 209 sztabach zebrano na ten cel łącznie ponad 7,5 mln zł, w tym w zbiórce publicznej prawie 652 tys. zł, a w zbiórce przykościelnej 6,9 mln zł.

„Jesteśmy zadowoleni, że zbiórka się udała. To oznacza, że w dalszym ciągu będziemy mogli wypłacać 2 tys. stypendiów” – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zachęcił też do wspierania FDNT za pośrednictwem odpisu 1%, gdyż Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.

Stypendyści co roku latem w innym regionie Polski spędzają czas na obozach integracyjnych. W tym roku studenci wyjadą do Legnicy, a uczniowie szkół podstawowych i średnich do Torunia.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite