Nasze projekty

„Kiedy pierwszy raz konsekrowałem chleb i wino, łamał mi się głos…”. Neoprezbiterzy na Jasnej Górze

W tygodniu modlitw o powołania na Jasnej Górze rozpoczęło się pielgrzymowanie nowo wyświęconych kapłanów. "Chcę zawierzyć Matce Bożej kapłaństwo" - mówili neoprezbiterzy Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, nazywani pallotynami.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

„Jasnogórskie prymicje” przeżywało w poniedziałek sześciu księży pallotynów. To dobry początek kapłaństwa – podkreślali. Niektórzy z nich powołanie odkrywali na szlaku pieszych pielgrzymek.

„Musiałem zawieszać głos z powodu łez”

Dla ks. Bartosza Olszewskiego rzeczywiście powołanie do kapłaństwa rodziło się na pielgrzymim szlaku na Jasną Górę, bo przychodził tu z Warszawy już od czasów swojej Pierwszej Komunii Świętej. Jak przyznał teraz pierwsze dni kapłaństwa są pełne emocji.

Nie myślałam, że aż tak bardzo dotknie mnie ten moment, kiedy pierwszy raz konsekrowałem chleb i wino, kiedy tak niesamowicie drżały mi ręce i głos, który musiałem zawieszać z powodu łez. Bardzo mocne przeżycie – opowiadał ks. Olszewski.

Reklama

„Życie dla nieskończonej chwały Bożej”

Ks. Paweł Kozłowski pochodzi z polsko- białoruskiej rodziny, prawosławno-katolickiej z Berezy. Jak podkreślił, do wstąpienia do zgromadzenia zainspirowali go pallotyni posługujący na Białorusi.

To były te wielkie pragnienia wpisane w pallotyńską duchowość jak życie dla nieskończonej chwały Bożej, zniszczenia grzechu i zbawienia dusz – wyjaśnił ks. Kozłowski.

Nowi kapłani będą pielgrzymować przez najbliższe tygodnie

To już tradycja, że od połowy maja przez cały niemal czerwiec nowo wyświęceni kapłani tu sprawują swoje pierwsze Eucharystie, dziękują za dar kapłaństwa i zawierzają swoje życie Maryi.

Reklama

Dla ks. Rafała Kucharskiego opieka Maryi jest ważnym doświadczeniem. To Jej cicha i pokorna obecność jak w Kanie Galilejskiej, ale jest obfitość w życiu. Dużo zawdzięczam Matce Bożej, dlatego też chce Jej zawierzyć moje kapłaństwo – powiedział neoprezbiter.

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni) powstało w pierwszej połowie XIX w. Zakonnicy charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy ze świeckimi.

Reklama

Pielgrzymki nowo wyświęconych księży na Jasną Górę odbywać się będą do końca czerwca. Przyjeżdżają neoprezbiterzy ze wszystkich polskich diecezji i wielu zgromadzeń zakonnych.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę