Nasze projekty

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży apeluje do prezydenta Warszawy. „Krzyż jest symbolem nie tylko religijnym”

To naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego - podkreślają członkowie KSM w liście otwartym do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

fot. Pro Church Media/unsplash.com

W piątek, 24 maja Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) wystosowało list otwarty do Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, wyrażając swoje głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy. Decyzja ta, według stowarzyszenia, stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.

PRZCZYTAJ>>> Urzędy bez krzyża. Próba przypodobania się mniejszości

W liście otwartym KSM podkreśla, że krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale również historycznym i kulturowym, który odgrywa ważną rolę w życiu wielu Polaków. Stowarzyszenie apeluje o zmianę tej decyzji. „Obecność symboli religijnych, w tym krzyża, pozwala przypominać o wartościach uniwersalnych dla naszego społeczeństwa jak: miłość, empatia, solidarność i odwaga” – piszą członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Reklama

Co więcej, KSM zwraca uwagę na różnorodność wyznaniową. W liście podkreślono, że współistnienie różnych wyznań i światopoglądów powinno opierać się na wzajemnym szacunku i dialogu. Zdaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży decyzje dotyczące symboli religijnych w przestrzeni publicznej powinny być konsultowane z mieszkańcami i organizacjami reprezentującymi różne grupy wyznaniowe.

PRZECZYTAJ TEŻ>>> Elon Musk o zakazie eksponowania krzyży w warszawskich urzędach. „Wstyd”

Prezydent Warszawy wprowadza zakaz eksponowania krzyży w urzędach

W zeszłym tygodniu warszawski ratusz podjął działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, pochodzenie narodowe, wyznanie, światopogląd, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową i stopień sprawności. Specjalne rozporządzenie podpisane przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego zawiera szczegółowe wytyczne, do których będą musieli się stosować warszawscy urzędnicy.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem w urzędach nie będzie można eksponować symboli religijnych w przestrzeni stołecznych urzędów. Pracownicy urzędu według nowego rozporządzenia w przypadku osoby transpłciowej powinni używać języka włączającego, czyli zwracać się formą imienia lub zaimkiem, który dana osoba preferuje, jak również używać zwrotów neutralnych płciowo np. „osoby mieszkające w Warszawie”, a nie tylko „mieszkańcy i mieszkanki” czy „osoba pracująca w urzędzie”, a nie tylko „urzędnik” czy „urzędniczka” – czytamy w dokumencie. Ponadto urzędnicy mają respektować prawa związków jednopłciowych.

materiały prasowe, wiadomosci.radiozet.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja