Karmelitanki Dzieciątka Jezus świętują 100 lat istnienia

W sobotę 21 sierpnia odbędzie się uroczyste dziękczynienie za 100 lat istnienia zgromadzenia. Karmelitanki Dzieciątka Jezus to polskie zgromadzenie zakonne, które narodziło się w Sosnowcu a dziś jest obecne w 11 krajach i liczy ponad 450 sióstr.

fot. Joanna Adamik / Archidiecezja krakowska / Flickr / public domain

Zaczęło się w Sosnowcu

Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły posługę na terenie Sosnowca od opieki nad ubogimi dziećmi, młodzieżą i chorymi. Otworzyły ochronkę, prywatną szkołę powszechną i kursy krawiecko-hafciarskie.

W czasie wojny prowadziły sierociniec, tajne nauczanie, ukrywały partyzantów Armii Krajowej, dzieci żydowskie i dziewczęta zagrożone wywiezieniem do przymusowej pracy.

Dziś siostry prowadzą przedszkola, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, domy rekolekcyjne itp. Posługują przy parafiach jako katechetki, organistki, zakrystianki, włączają się w pracę charytatywną, animują chóry i grupy modlitewne. Pracują także na misjach w Afryce (Burundi, Kamerun i Rwanda).

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia w Częstochowie

Jubileusz 100-lecia istnienia

W programie jubileuszowych obchodów znajdzie się m.in. prelekcja „Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921-2021”, którą wygłosi dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ.

O godzinie 12 Mszę świętą z okazji 100-lecia Zgromadzenia oraz 75. rocznicy śmierci czcigodnej sługi Bożej matki Teresy Kierocińskiej będzie sprawował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Reklama
Reklama

Uroczystość uświetni chór sióstr karmelitanek z orkiestrą pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

List od Papieża

Uroczystości w Sosnowcu to kolejny punkt na mapie Roku Jubileuszowego karmelitanek. Otworzył go w I Niedzielę Adwentu bp Romuald Kamiński w katedrze warszawsko-praskiej.

Do karmelitanek napisał również z okazji jubileuszu Papież Franciszek. W liście życzył im, by ten czas „łaski, dziękczynienia i kontemplacji bóstwa i człowieczeństwa Syna Bożego pozwoli na nowo skierować serca ku pierwotnej miłości (Ap 2, 4)”, jaką przekazali im założyciele zgromadzenia – o. Anzelm Gądek i czcigodna sługa Boża m. Teresa Kierocińska. Obecnie trwają ich procesy beatyfikacyjne.

Reklama

Więcej informacji na stronie: www.karmelitanki.pl/jubileusz

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę