Nasze projekty
fot. Tomasz Samołyk / YouTube

Nowy cykl Tomasza Samołyka. Czy uda mu się pogodzić o. Szustaka z tradycjonalistami?

"Czy macie wrażenie, że Kościół składa się obecnie z kilkunastu albo może kilkudziesięciu wysepek, które coraz bardziej oddalają od siebie?" - pyta w swoim vlogu Tomasz Samołyk, zapowiadając nowym cyklem filmów na swoim kanale. To jego pomysł na coraz liczniejsze w ostatnim czasie podziały w Kościele.

Reklama

Różne osie konfliktu

W swoim najnowszym filmie Tomasz Samołyk zwraca uwagę na liczne podziały w Kościele i różne osie konfliktu. Są tradycjonaliści i moderniści. Są różnice na temat starego rytu i NOM-u. Jest wrażliwość np. abp. Jędraszewskiego i wrażliwość abp. Rysia. Jest kościół „pisowski”, „platformerski”, „lewicowy”, „narodowy”. Jest taki, który jest otwarty na LGBT. Jest o. Szustak, jest o. Rydzyk, jest Marcin Zieliński – wymienia.

Zdaniem Tomasza Samołyka Kościół składa się z wielu wysepek, które zaczynają się od siebie oddalać. Przyczyną jego zdaniem może być fakt, że dyskusja na ważne dla nich tematy w dużej mierze przeniosła się do sieci, a brakuje realnego spotkania z drugim człowiekiem.

Spotkać się i wysłuchać

W odpowiedzi na ten problem Tomasz Samołyk chce nagrać nowy cykl filmów na swoim kanale. Zamierza odwiedzić wszystkie osoby, które „reprezentują pewną wrażliwość w Kościele”. Chcę porozmawiać z nimi, spotkać się twarzą w twarz i przede wszystkim wysłuchać tego, co mają do powiedzenia. Staram się podchodzić do tego tak, jak myślę, że podszedłby dzisiaj Jezus, który nie miał człowieka, z którym by się nie spotkał – wyjaśnia.

Reklama

Tomasz Samołyk wymienia także kilka pytań, które chciałby zadać każdemu z rozmówców i podkreśla, że chce stworzyć przestrzeń do wysłuchania wszystkich gości.

„Chcę oddać ten cykl Panu Bogu”

Na koniec prosi widzów o pomoc w stworzeniu zapowiadanego cyklu filmów. Zachęca, by podawali oni nazwiska osób, których chcieliby posłuchać oraz pytania, jakie ich zdaniem warto im zadać. Dziękuje także patronom, dzięki którym może tworzyć kolejne filmy i prosi o modlitwę w intencji projektu.

Myślę, że Pan Bóg zrobi z tym cyklem, co Mu się będzie podobało, więc po pierwsze, najważniejsze, to chcę oddać go Panu Bogu. Jeżeli go oddam Panu Bogu, to będzie on po prostu w najlepszych rękach i mogę być o ten cykl spokojny – wyznaje bloger.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę