Nasze projekty

Kard. Nycz wprowadzi relikwie bł. Zofii Czeskiej do Świątyni Opatrzności Bożej

Bł. Zofia Czeska była założycielką jednego z najstarszych zgromadzeń zakonnych w Polsce.

fot. szkolyprezentekkrakow.pl

Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Zofii Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, do Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się w niedzielę 11 czerwca.

Wprowadzenie relikwii założycielki prezentek poprzedzi mszę świętą, której będzie przewodniczył o godz. 12:00 kard. Kazimierz Nycz.

Zofia Czeska urodziła sie w 1584 roku w średnio zamożnej rodzinie szlacheckiej Mateusza i Katarzyny Maciejowskich. Wyszła za mąż w wieku 16 lat za Jana Czeskiego, który zmarł zaledwie po 6 latach małżeństwa.

Reklama

Mimo młodego wieku Zofia nie wyszła ponownie za mąż, a poświęciła się opiece nad ubogimi i osieroconymi dziewczętami. W roku 1621 w swoim domu przy ul. Szpitalnej 18 w Krakowie założyła dla nich szkołę – była to pierwsza w Polsce zorganizowana formalnie szkoła żeńska, którą w 1627 roku zatwierdził biskup krakowski Marcin Szyszkowski.

Następnie za zgodą papieża Aleksandra VII zgromadzenie zakonne, które zatwierdzono 13 stycznia 1660.

Zgromadzenie Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych polskich żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nazwa „prezentki” wywodzi się od łacińskiego słowa praesentatio czyli ofiarowanie.

Reklama

Matka Zofia Czeska umarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 roku i pochowano ją w parafialnej świątyni – kościele mariackim w Krakowie.

Uroczystości beatyfikacyjne Zofii Czeskiej odbyły się 9 czerwca 2013 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pod przewodnictwem kard. Angelo Amato.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionej jest obchodzone 15 maja.

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę