Kard. Nycz podczas mszy w szpitalu: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami

"Modlimy się o łaskę, żebyście byli przedłużeniem rąk Chrystusa, który chce uzdrawiać człowieka. Choć cuda także się zdarzają, to dziś najczęściej przez pracę lekarzy i wszystkich, którzy poświęcają się chorym" - mówił kardynał Kazimierz Nycz do personelu medycznego podczas mszy świętej w Szpitalu Wolskim.

fot. Archidiecezja Warszawska

W 30. Światowy Dzień Chorego kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odprawił mszę św. w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie. Modlił się za chorych i medyków a także o ustąpienie pandemii Covid-19. Czterem osobom udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

Niech ta modlitwa w Szpitalu Wolskim będzie symbolem modlitw za wszystkich chorych w Archidiecezji Warszawskiej, ale także: w intencji służby zdrowia, która – jak się wyraził – „jest skołatana tym wszystkim, co przeżywa w ciągu 2 lat pandemii”.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, iż pandemia dotknęła wielu wymiarów życia społecznego i zachęcał, by modlić się o jej jak najszybsze ustąpienie, “żebyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności”.

Reklama
Reklama

„Czy my jako ludzie w ogóle potrafimy być miłosierni?”

W homilii kard. Nycz nawiązał do tegorocznego orędzia papieskiego na 30. Światowy Dzień Chorego. Papież Franciszek przekazał nam słowa niezwykle ważne i wymagające: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) – podkreślił metropolita warszawski.

Czy my jako ludzie w ogóle potrafimy być miłosierni, jak miłosierny jest dla nas Bóg? Z pewnością jest to ideał niedościgniony, poprzeczka została zawieszona wysoko – zarówno dla rodzin i opiekunów ludzi chorych, jak też dla pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i wszędzie tam, gdzie Bóg chce to miłosierdzie świadczyć naszymi rękami – mówił kard. Nycz.

„Jan Paweł II pokazywał, że człowiek starszy jest potrzebny”

Podkreślił, że “Jezus czyni cuda, tylko dziś, niejako ‘rękoma’ dla tych cudów są ręce lekarskie, pielęgniarskie, salowych i wszystkich, którzy okazują chorym miłosierdzie. Natomiast chorzy ofiarując swoje cierpienie, ból i chorobę za Kościół, za świat i za Polskę chcą to miłosierdzie, którego doświadczają przekazać dalej.

Reklama
Reklama

Metropolita warszawski przypomniał też zasługi św. Jana Pawła, który przed 30 laty ustanowił Światowy Dzień Chorego, dla “wielkiej promocji człowieka chorego i służby zdrowia” oraz dowartościowania wieku starszego. Jan Paweł II pokazywał, że człowiek starszy jest potrzebny, nie tylko przez to, co robi, ale jako punkt odniesienia dla młodych, którzy czasem zapominają o tym, że też kiedyś będą starszymi – zauważył.

„Kto widział pracę lekarzy i pielęgniarek doceni ich”

W świecie, w którym liczy się sprawność ciała, młodość i zysk papież mówi, że jesień życia nie tylko może być piękna, choć bywa trudna, jest bardzo potrzebna również po to, by młodzi dostrzegli sens życia – dodał.

Kard. Nycz odniósł się także do realiów czasu pandemii Covid-19, która dotknęła cały świat. Stwierdził, że tylko ktoś, kto nie zetknął się z tą chorobą może mówić, że to “nic wielkiego” albo że zostało to wyimaginowane. Kto widział pracę lekarzy i pielęgniarek – a ja mogę powiedzieć, że to spotkałem – doceni ich.

Reklama

„Chcemy wam powiedzieć, że was potrzebujemy”

Zdaniem metropolity warszawskiego “wysiłek skomasowany w tych dwóch latach pandemii na pewno jest ponad ludzkie siły”. Dlatego na mszy św. modlimy się o łaskę, która jest wam potrzebna jako wsparcie, żebyście prawdziwie byli przedłużeniem rąk Chrystusa, który chce uzdrawiać człowieka. Choć cuda także się zdarzają, to dziś najczęściej przez pracę lekarzy i wszystkich, którzy poświęcają się chorym – zaznaczył.

Chcemy wam powiedzieć, że was potrzebujemy i prosimy abyście na tych “posterunkach” trwali pomimo trudu i poświęcenia a przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosili swoje modlitwy, bowiem zarówno chorzy są skarbem Kościoła i świata ale również ci, którzy chorym służą – powiedział kard. Nycz.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes

Ze względów ograniczeń epidemicznych we mszy św. w kaplicy Ducha Świętego w Szpitalu Wolskim uczestniczyło jedynie niewielkie grono chorych, przedstawicieli personelu medycznego i dyrekcji szpitala.

Szpital Wolski jest szpitalem miejskim, który ma obecnie 11 oddziałów leczenia stacjonarnego z pododdziałami (łącznie 354 łóżka), w tym szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadził w 2007 roku kompleksową informatyzację.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu Kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę