Nasze projekty

Kard. Nycz na ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego

Życzę wam, aby całe wielkie przedsięwzięcie nowego roku akademickiego, służyło przede wszystkim człowiekowi, społeczeństwu, politykom, by było w służbie myślenia i prawdy – mówił kard. Kazimierz Nycz w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie podczas ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego.

W uroczystej Mszy św. udział wzięli m.in. minister edukacji i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, licznie zgromadzeni rektorzy oraz przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski, poczty sztandarowe, a także studenci.

W homilii metropolita warszawski przypomniał, że już jutro w całej Polce odbędzie się inauguracja roku akademickiego, a na uczelnie wróci ponad milion studentów, by się kształcić. – Rozpocznie się kolejny etap pracy – formacji intelektualnej, zawodowej, ale także wierzę w to gorąco – formacji duchowej – mówił. Kard. Nycz przypomniał także, że nowy rok akademicki będzie wyjątkowy biorąc pod uwagę wchodzącą w życie w październiku ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Duchowny pytał zgromadzonych: w jakim celu gromadzimy się przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego w kościele? – Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Z jednej strony jako ludzie wierzący przychodzimy prosić Boga o światło Ewangelii i błogosławieństwo na ten nowy rok akademicki – mówił. Jak zaznaczył, gromadząc się właśnie w bazylice Świętego Krzyża, wchodząc patrzymy na stojący przed nim krzyż, który stał się znakiem naszego zbawienia. – Przychodzimy także, żeby słuchać tego, co dziś, w tym miejscu, tu i teraz, mówi nam Bóg – dodał.

Reklama
Reklama

Kard. Nycz nawiązał również do dzisiejszego czytania mówiącego o apostołach, którzy donieśli Jezusowi o ludziach wypędzających złe duchy w Jego imię. Jezus odpowiedział im, że „nikt, kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”. – Jezus daje pouczenie podstawowe i zasadnicze, którego wszyscy dzisiaj potrzebujemy – umieć zobaczyć dobro u innych ludzi – mówił. Jak dodał, tę naukę powinniśmy przenieść do naszej rzeczywistości, także uczelnianej.

Na zakończenie metropolita warszawski przeczytał fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI o edukacji. Życzył również, aby wielkie przedsięwzięcie nowego roku akademickiego służyło przede wszystkim człowiekowi, społeczeństwu, politykom, by było w służbie myślenia i prawdy.

1 października po kilku tygodniach przerwy na polskie uczelnie wróci ponad milion studentów.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite