Nasze projekty

Kard. Nycz: musimy przejść w mówieniu o Janie Pawle II z poziomu kremówek do zgłębiania jego nauk

"Chcemy pokazać, że pontyfikat Jana Pawła II ma swój ogromny potencjał treściowy, tylko trzeba to zgłębić, również przez wszystkie encykliki. Musimy przejść w mówieniu o Janie Pawle II z poziomu kremówek do zgłębiania jego nauk" - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej przed zbliżającym się XXII Dniem Papieskim organizowanym przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

fot. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia/facebook.com

Metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich wprowadził w tematykę XXII Dnia Papieskiego, który odbywać się będzie pod hasłem „Blask prawdy”.

Hierarcha zauważył, że właśnie w październiku ma miejsce szczyt działalności Fundacji DNT. Przypomniał jej cele: promowanie nauki św. Jana Pawła II w celu jej lepszego poznania i stosowania, a także promowanie dzieł, które konkretnie przypominają pontyfikat papieża z Polski, wskazują na jego owoce i pomagają im się rozwijać.

ZOBACZ TEŻ: XXII Dzień Papieski już 16 października. Jak będą wyglądać tegoroczne obchody?

Reklama

Wyjaśniając tegoroczne hasło, wskazał, że jego źródłem jest encyklika „Veritatis splendor” z 1993 r. Była to jedna z najważniejszych encyklik Jana Pawła II w sensie przesłania ideowego. Papież w niej chciał się zmierzyć z problemem ważnym już wtedy dla Kościoła i współczesnej cywilizacji. Chciał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie każdy z nas może sobie decydować, co jest prawdą, a co fałszem, co dobrem, a co złem. To byłoby źródłem wielkiego relatywizmu – mówił kard. Nycz.

Papież przypomniał, że kryterium dobra i zła, tego, jaka jest prawda o dobru, jest poza nami. Człowiek nie jest kreatorem prawdy, a tylko ją odczytuje. Dochodzi do prawdy w blasku, którym jest Jezus Chrystus – podkreślił kardynał, zauważając, że dziś wyraźnie widać, jak aktualna jest ta encyklika, zwłaszcza w okolicznościach „niesprawiedliwej, okrutnej wojny na Ukrainie, po pandemii, w czasie inflacji czy drożyzny”.

„Chcemy pokazać, że pontyfikat Jana Pawła II ma swój ogromny potencjał treściowy”

Kard. Nycz wyraził przekonanie, że wybrane hasło będzie dobrze przewodziło wydarzeniom związanym z Dniem Papieskim – gali wręczenia nagród TOTUS TUUS, modlitwom, licznym konferencjom.

Reklama

Chcemy pokazać, że pontyfikat Jana Pawła II ma swój ogromny potencjał treściowy, tylko trzeba to zgłębić, również przez wszystkie encykliki. Musimy przejść w mówieniu o Janie Pawle II z poziomu kremówek do zgłębiania jego nauk – mówił metropolita warszawski, wskazując, że między Soborem Watykańskim II a papieżem Franciszkiem były wielkie pontyfikaty, a jednym z celów Fundacji i Dnia Papieskiego jest ukazywanie tego wszystkiego.

Kard. Nycz wezwał też do hojnego wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podkreślając, że stypendia dla młodych ludzi zwłaszcza w dzisiejszych czasach są bardzo potrzebne.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę