Nasze projekty

Kard. Nycz modlił się przy pomniku Prymasa Tysiąclecia

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego kard. Kazimierz Nycz w asyście harcerzy złożył wieniec pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego przy kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu. W krótkim przemówieniu metropolita warszawski przypomniał o związkach Prymasa z Powstaniem oraz wyraził nadzieję na szybką beatyfikację Sługi Bożego

Metropolita warszawski przypomniał, że kard. Stefan Wyszyński był związany z Warszawą nie tylko podczas pełnienia posługi prymasa oraz arcybiskupa warszawskiego i gnieźnieńskiego, który mieszkał w Warszawie. – Związki prymasa Wyszyńskiego ze stolicą Polski są jeszcze wcześniejsze i dłuższe – podkreślił.

Kard. Wyszyński – jak przypomniał kard. Nycz – był księdzem diecezji włocławskiej, najbardziej doświadczonej w czasie wojny, jeśli chodzi o duchowieństwo. – Połowa duchowieństwa tej diecezji została wywieziona i zamordowana w niemieckich obozach koncentracyjnych – podkreślił. Ze względu na bezpieczeństwo, kard. Wyszyńskiemu sugerowano schronienie się, ale on przyjechał do Warszawy, gdzie został kapelanem grupy Kampinos. Tam poznał ks. Korniłowicza, duszpasterza i kapelana w podwarszawskich Laskach.

– Patrzył na płonącą Warszawę w czasie Powstania Warszawskiego właśnie z perspektywy Lasek. W miejscowości oddalonej od Warszawy o kilkanaście kilometrów w powietrzu fruwały kartki palącego się papieru, ze zniszczonych miejsc życia społecznego i kulturalnego – mówił kard. Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że w tym czasie kard. Wyszyński został również kapelanem Powstańców Warszawskich.

Reklama
Reklama

Kard. Nycz podkreślił, że dzisiaj dziękujemy Bogu za wszystkich dzielnych bohaterów Powstania Warszawskiego, którym kapelanował również kard. Stefan Wyszyński, ale także „wyrażamy nadzieję, że ta modlitwa obejmie proces beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który powoli dobiega końca w Rzymie”. – Mamy nadzieję, że rychło nastąpi nie tylko ogłoszenie przez papieża Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego błogosławionym, ale że później w stolicy nastąpi zewnętrzna ceremonia uroczystości beatyfikacyjnych – dodał.

Z inicjatywą przypomnienia związków kard. Stefana Wyszyńskiego z Powstaniem Warszawskim wystąpiło Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.  1 sierpnia stu harcerzy z całej Polski pełniło wartę przy pomniku Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Harcerze rozdawali mieszkańcom stolicy i turystom ulotki na temat związków kard. Wyszyńskiego z Powstaniem Warszawskim. Monument przed kościołem sióstr wizytek został opasany biało-czerwoną szarfą z przesłaniem kard. Wyszyńskiego: „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował”

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite