Nasze projekty

Kard. Konrad Krajewski wysłannikiem papieskim na 100-lecie arch. łódzkiej

Ojciec święty Franciszek wyznaczył jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego jako swojego specjalnego wysłannika na 100-lecie archidiecezji łódzkiej.

Uroczystości związane z rocznicą istnienia diecezji są zaplanowane na 12 grudnia 2020 roku.

Z okazji jubileuszu, list do wiernych ze swojej diecezji napisał metropolita abp Grzegorz Ryś. Podkreślił, że przygotowania do tego jubileuszu trwały od kilku lat. Jednym z ważnych etapów w tym czasie jest IV Synod Duszpasterski, który, jak mówi metropolita, jest szansą “by przyjrzeć się uważnie, w dziękczynieniu, ale i w pokorze, w prawdzie i z odwagą naszemu Łódzkiemu Kościołowi: zobaczyć jego osiągnięcia i braki, pracę i zaniechania, świętość i grzech; a dalej: opisać jeszcze raz jego misję w naszym świecie”.

Jak zauważa abp Ryś,” jeszcze nie wszędzie pracują grupy synodalne, nie każdy mógł się włączyć i wypowiedzieć, nie wszędzie zakorzeniła się i utrwaliła modlitwa za Synod, niełatwo podtrzymać pierwotną gorliwość: czas Synodu się wydłuża, rytm jego działań skutecznie zaburzyła epidemia”. Mimo tych różnych przeciwności metropolita zachęca, by pójść do winnicy i pracować.

Reklama

„Nie traćmy czasu i energii na wygodne krytykanctwo, na pozorną (bo jałową) troskę o Kościół, i równie pozorne (bo bezczynne) zgorszenie jego grzechami. Zaangażowanie każdego jest potrzebne, i – co pokazuje nasza Ewangelia – równie cenne!” – pisze.

„W rodzinie nieco inaczej niż w firmie”

W swoim liście abp Ryś zaznacza, że to Pan powołuje pracowników winnicy, ocenia ich zaangażowanie i ustanawia ich pierwszymi i ostatnimi. Pokazuje też, że Pan jest obrazem głowy rodziny, a w rodzinie “nieco inaczej niż w firmie – nikt nie zawstydza rodzeństwa tym, że dłużej pracował, nie podkreśla swych zasług, i nie żąda specjalnego traktowania”. Wyjaśnia także symbolikę pięciokrotnego wychodzenia Pana powołującego robotników. – Jest to pięć godzin, w których pobożni Żydzi podejmowali modlitwę. W ślad za nimi również Kościół rozkłada na pięć godzin swą modlitwę brewiarzową. I tak odkrywamy ważną i praktyczną wskazówkę: rzeczywiste Boże wezwanie do podjęcia odpowiedzialności za Kościół i świat przychodzi do nas na modlitwie – wyjaśnia metropolita.

Na koniec listu abp Grzegorz zaprasza diecezjan na poszczególne uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia istnienia archidiecezji łódzkiej. Główne wydarzenia odbędą się w grudniu. Wcześniej, w listopadzie odbędzie się diecezjalna pielgrzymka do Warszawy.

Reklama

SPRAWDŹ: Dodatkowe restrykcje w kościołach? Rzecznik KEP zaprzecza

ag/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite