Kard. Dziwisz: nie pozwólcie pozbawić należnej czci Jana Pawła II

"Święty dziś papież odszedł już do wieczności, ale przecież jego osobowość, jego nauczanie, jego posługa i świętość nadal rodzą obfite owoce" - mówił kard. Stanisław Dziwisz w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Kard. Dziwisz przypominał w homilii, że Jan Paweł II od dziecka był człowiekiem modlitwy, gdy przychodził do wadowickiej świątyni czy pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Cały pontyfikat Jana Pawła II przepełniony był modlitwą, od rana do wieczora. Ojciec Święty żył i pracował, mając stałą świadomość obecności Boga. Modlitwa towarzyszyła mu w pracy, a praca zbliżała go do Boga – opowiadał krakowski arcybiskup senior. Jak dodał, papież modlił się „podczas pisania tekstów dokumentów Kościoła, katechez, homilii i przemówień”, ale także w czasie niezliczonych spotkań z ludźmi w Watykanie i podczas pielgrzymek. Tak było również podczas ostatnich lat posługi papieskiej, naznaczonych cierpieniem – zaznaczył kardynał.

„Jego nauczanie, jego posługa i świętość nadal rodzą obfite owoce”

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przekonywał, że nie można sobie wyobrazić Jana Pawła II bez jego modlitwy, która „stanowiła istotny rys jego osobowości i służby”.

Reklama
Reklama

W modlitwie papieża były obecne wszystkie wielkie sprawy Kościoła i świata, któremu starał się służyć i wstawiać się za nim przed Bogiem. W pewnym sensie jego modlitwa przypominała postawę Mojżesza. Podczas walki Izraelitów z Amalekitami Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry i wtedy Izrael miał przewagę. Gdy zaś zdrętwiały mu ręce, podtrzymywano mu je i były wzniesione wysoko aż do zachodu słońca i odniesienia zwycięstwa – mówił.

Przeżywając dziś z całym Kościołem w Polsce Niedzielę Papieską, dziękujmy Bogu za dar życia i służby Jana Pawła II. Święty dziś papież, który przyszedł na świat w Wadowicach ponad sto lat temu, odszedł już do wieczności, ale przecież jego osobowość, jego nauczanie, jego posługa i świętość nadal rodzą obfite owoce w Kościele i świecie – podkreślał kard. Dziwisz.

„Jan Paweł II uczył nas, jak stawiać czoło wyzwaniom współczesnego świata”

Przypominał, że polskiemu papieżowi w znacznym stopniu należy zawdzięczać wyzwolenie kraju i wschodniej części Europy spod „tyranii bezbożnego systemu komunistycznego”. Janowi Pawłowi II zawdzięczamy to, że Kościół przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej jeszcze więcej uwagi poświęca obronie ludzkiego życia, rodzinie i młodym. Jan Paweł II uczył nas, jak stawiać czoło wyzwaniom współczesnego świata, jak być wiarygodnym, jak bez kompleksów dawać świadectwo Chrystusowi i Jego Ewangelii w dzisiejszym świecie, bo tylko On ma słowa życia wiecznego – wymieniał kard. Dziwisz.

Reklama
Reklama

Na zakończenie zwracam się do was, którzy mieliście to szczęście spotkać się z Janem Pawłem II Świętym i Wielkim! Nie pozwólcie pozbawić należnej czci tego, który odnowił Polskę i świat i stał się chlubą narodu naszego pośród narodów świata! – zaapelował do mieszkańców miasta, w którym urodził się przyszły papież.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę