Nasze projekty

Jutro wicepremier Piotr Gliński złoży wizytę w Watykanie

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej a Papieską Radą ds. Kultury to główny punkt jednodniowej wizyty prof. Piotra Glińskiego w Rzymie, która odbędzie się 7 czerwca.

W dokumencie obie strony deklarują ochronę wspólnego dziedzictwa kulturowego poprzez m.in. angażowanie się w konserwację i renowację zabytków i dzieł sztuki ważnych dla tożsamości chrześcijańskiej Polski, również poza jej granicami. Podczas wizyty w Watykanie wicepremier odwiedzi także grób Ojca Świętego Jana Pawła II.

W liście intencyjnym strony deklarują m.in. współpracę w dziedzinie muzealnictwa, wspieranie wymiany specjalistów w dziedzinie konserwacji i ochrony dziedzictwa, a także realizowanie wspólnych projektów służących lepszemu poznaniu i wykorzystaniu polskich dóbr kultury w Stolicy Apostolskiej oraz dóbr kultury Kościoła katolickiego w Polsce.

Rzeczpospolita Polska oraz Stolica Apostolska będą m.in. angażować się w konserwację i renowację miejsc historycznych, zabytków architektury oraz dzieł sztuki szczególnie ważnych dla tożsamości chrześcijańskiej Polski, także poza jej granicami. Obie strony deklarują również wsparcie organizacji spotkań pomiędzy wybitnymi przedstawicielami świata sztuki.

Reklama

List intencyjny w siedzibie Papieskiej Rady ds. Kultury podpiszą minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

– To ważny dokument, ponieważ w relacjach z Watykanem podstawa prawna jest bardzo istotna, a my mamy, zwłaszcza w sferze kultury, bardzo wiele wspólnych spraw do rozwiązania, do popierania, do promowania – podkreślił wicepremier.

Wyjaśnił, że dokument „obejmuje kwestie muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, kwestie szlaków papieskich”. – Taki list intencyjny to jest prawna podstawa do wielu różnych przedsięwzięć konkretnych, jeszcze rozwijających współpracę, zwłaszcza te szlaki kulturowe to jest ten obszar bardzo istotny, muzealnictwo, wypożyczanie np. dzieł sztuki, a Muzea Watykańskie to jest nieprzebrana skarbnica dzieł sztuki – podkreślił prof. Gliński.

Reklama

Jak mówił, w Polsce „olbrzymia część naszej kultury jest związana z dziedzictwem Kościoła, sztuka sakralna, zabytki kościelne to są bardzo istotne elementy naszego dziedzictwa, więc to jest oczywiste”.
– Z drugiej strony nie wszyscy wiemy, czy nie wszyscy postrzegamy Watykan jako miejsce, które – oprócz tego, że jest miejscem kultu – jest siedzibą papieża, dla nas szczególnie miejsce bliskie od kilkudziesięciu lat z uwagi na osobę św. Jana Pawła II, ale Watykan jest też miejscem sztuki, to jest sanktuarium sztuki – wspaniałe zabytki, wspaniałe Muzeum Watykańskie, także tych wspólnych projektów, które planujemy, jest bardzo wiele i to jest oczywiste, że taki list ułatwi tę współpracę – zaznaczył Piotr Gliński.

Podczas wizyty wicepremier odwiedzi grób św. Jana Pawła II znajdujący się w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. W Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu minister kultury spotka się z ks. rektorem Tomaszem Paluchem OP i obejrzy wyjątkowe pamiątki z czasów studenckich Karola Wojtyły – m.in. jego oryginalny dyplom i indeks.

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite