„Ojciec Joachim mówił, że każdy chrześcijanin powinien być jak żołnierz, który kiedy idzie na wojnę to wierzy w sens tego, o co walczy. On wierzy w zwycięstwo bo wie, że inaczej zostanie pokonany. Wiara w paruzję to uzbrojenie w walce, żebyśmy nie wątpili i nie tracili nadziei”– powiedziała w poranku rozgłośni katolickich „Siódma9” Judyta Syrek, współautorka książki „Siła nadziei. Uwierzcie w koniec świata”, którą wydała Stacja7.
Mija 10 lat od śmierci o. Joachima Badeniego OP. Pierwsza część książki „Siła nadziei. Uwierzcie w koniec świata” dotyczy biografii duchowej o. Badeniego. Biografię przeplatają konferencje, który nigdy nie były jeszcze publikowane.
Jest to książka o końcu świata, o paruzji – o wierze, która była bardzo dobrze rozwinięta u pierwszych chrześcijan, i która pomogła im przetrwać wszystkie trudności (myślę, że znacznie poważniejsze niż te, z którymi dzisiaj się spotykamy). Oczywiście to, co mamy dzisiaj w świecie jest trudne i wymaga wielkiej wiary w to, że dobro ostatecznie zwycięży – mówiła rozmówczyni Karola Gaca.
Ta biografia przeplata się konferencjami, które nigdy nie były publikowane. Najlepiej jest poznać o. Joachima przez to, co on głosił. Druga część to jest ostatnia moja rozmowa z o. Joachimem właśnie o końcu świata, która została podyktowana mu pod wpływem wizji w czasie w mszy w 2009 roku. O. Joachim w czasie przeistoczenia poczuł, że powinien powiedzieć o paruzji i że jest to coś, o czym światu trzeba przypomnieć. O. Joachim poczuł wtedy, że Boga gorszy grzech aborcji i pedofilii. Kiedy wznawialiśmy tę książkę mieliśmy w perspektywie pandemię i to, że nam wszystkim potrzeba nadziei w to, że kiedyś to wszystko się skończy. Jesienią zdarzyło się znacznie więcej – dodała.
Paruzja to ponowne przyjście Chrystusa na świat. (…) Ojciec Joachim mówił, że każdy chrześcijanin powinien być jak żołnierz, który kiedy idzie na wojnę to wierzy w sens tego, o co walczy. On wierzy w zwycięstwo bo wie, że inaczej zostanie pokonany. Wiara w paruzję to uzbrojenie w walce, żebyśmy nie wątpili i nie tracili nadziei – wyjaśniała Judyta Syrek.
Przeczytaj również
Na pytanie Karola Gaca dotyczące tego, gdzie mamy szukać nadziei we współczesnym świecie red. Syrek odpowiedziała: Nadziei należy szukać w Chrystusie, adoracji i Mszy świętej. Msza jest najlepszym sposobem na duchowe naładowanie siebie. O. Badeni mówił, że poranna Msza święta ustawia cały dzień. (…) W jednej z wizji dominikanin miał obraz uciekających karaluchów (symbol zła) przed nadchodzącym tryumfującym Chrystusem. Myślę, że ta wizja powinna być też ważna dla nas. Kiedy patrzymy na zło, które się toczy wokół to warto sięgać do Pisma Świętego, warto też się wyciszyć, uspokoić i nie podejmować pewnych emocji. Ojciec Badeni mówił o tym, że warto czasami w życiu przeczekać. Nie chodzi tu jednak o bierność, a o odpowiednie wyciszenie siebie.
SPRAWDŹ: Rekolekcje o końcu świata. Adwentowa „Siła nadziei” z o. Joachimem Badenim i o. Tomaszem Nowakiem
ag/siodma9.pl/Stacja7