Nasze projekty

Jest nowa parafia, której patronuje bł. Stefan Wyszyński

W archidiecezji warszawskiej powstała pierwsza parafia, której patronuje bł. kardynał Stefan Wyszyński.

Fot. Instytut Prymasowski/ Flickr EpiskopatNews

Nową parafia powstała w Szeligach, a wydzielono ją z parafii Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach. Kard. Kazimierz Nycz od początku powierzył misję budowy kościoła i tworzenia wspólnoty w tym miejscu ks. Tomasz Paśce. I to jego mianował pierwszym proboszczem parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

To pierwsza parafia w archidiecezji warszawskiej, której patronuje bł. Stefan Wyszyński.

Niespełna dwa lata temu metropolita warszawski poświęcił plac, na którym powstanie nowy kościół oraz krzyż na znak zapoczątkowania wspólnoty wiernych, która buduje swój kościół.

Reklama

Parafie bł. Stefana Wyszyńskiego w Polsce

W całej Polsce niewiele jest jeszcze parafii, którym patronuje bł. Stefan Wyszyński. Takie parafie są m.in. w Olsztynie, Białej Podlaskiej, Skórzewie.

Ponadto, niecały tydzień po beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance ustanowiono jego pierwsze sanktuarium. Prymas Tysiąclecia był w Kobylance w listopadzie 1957 roku, rok po uwolnieniu przez komunistów z więzienia.

ZOBACZ: Nowe sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Trzeba być wiernym temu czym on żył”

Reklama

Natomiast rok temu abp Marek Jędraszewski ustanowił kościół paulinów na Bachledówce sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej. Prymas Tysiąclecia chętnie spędzał wakacje w domu paulińskim na Bachledówce w latach 1967-1973.

Rocznica śmierci i wspomnienie liturgiczne

Kard. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku z Zuzeli. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku.

W listopadzie 1948 roku został mianowany arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim. Przez 33 lata kard. Wyszyński pełnił posługę ordynariusza obu archidiecezji oraz prymasa Polski. Z czego trzy lata (1953-1956) spędził w internowaniu. W tym czasie ułożył program Wielkiej Nowenny oraz napisał Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

Reklama

Prymas Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego odbyła się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego liturgiczne wspomnienie jest obchodzone 28 maja, to nawiązanie do daty śmierci kard. Wyszyńskiego, 28 maja 1981 roku.

archwwa.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę