Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

W duchu solidarności z kobietami cierpiącymi z powodu wojny w Ukrainie upłynęło tegoroczne Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. W modlitwie uczestniczyły przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, celebrowana była w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Przyzywano wstawiennictwa bł. Prymasa Wyszyńskiego, patrona trudnych czasów, którego przesłanie do kobiet przypomniano.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski życzył kobietom, „by były piękne pięknem Maryi”. Pozdrowił, także w ich ojczystym języku, wszystkie kobiety z Ukrainy. Z całego serca i wszystkich sił jesteśmy z Wami. Będziemy chronić Was i Wasze dzieci na polskiej ziemi, jak długo będzie trzeba. I modlimy się, byście jak najszybciej mogły połączyć się z waszymi mężami i rodzinami – zapewniał.

„Tylko dzielne kobiety, mocne duchowo wychowują swoje dzieci na dzielnych ludzi”

O tym, że żadna wojna nie jest w stanie odebrać kobiecie jej piękna i godności, mówił w kazaniu bp Przybylski. Przypomniał przestrogi bł. Prymasa Wyszyńskiego, że we wspólnotach, w ojczyznach i narodach, w których „kobieta straci wiarę, da się skusić na drogę bezbożnictwa, nie będzie miała w sobie wewnętrznej siły, w takich narodach ucichną kołyski i narody będą ginąć”.

Reklama
Reklama

Kaznodzieja podkreślił, że naród, który nie ma dzielnych niewiast, jest narodem słabym, bo „tylko dzielne kobiety, mocne duchowo wychowują swoje dzieci na dzielnych ludzi, odważnych, umiejących się poświęcać dla drugich”.

Po polsku i po ukraińsku wypowiedziany został akt zawierzenia Maryi wszystkich kobiet. Matce Bożej Jasnogórskiej powierzone zostały szczególnie kobiety czasu wojny, matki cierpiące, chroniące swoje dzieci przed wojną, opłakujące bliskich, piekące chleb, opatrujące rany. Wybrzmiała prośba, by „w Polsce nigdy nie zabrakło otwartości serca na potrzeby bliźnich i byśmy zawsze potrafiły stać na straży każdego życia, także tego najmniejszego, najbardziej bezbronnego, poczętego pod sercem”.

Reklama
Reklama

Po Mszy św. w Sali Papieskiej z udziałem zaproszonych gości odbyło się okolicznościowe spotkanie. Specjalne filmowe pozdrowienie ze schronu przekazała grupa kobiet z paulińskiej parafii.

ZOBACZ: Kobiety z ukraińskiego schronu dziękują Polkom. „Jesteście w naszych sercach. Prosimy Was o modlitwę”

„Podziwiamy wasz heroizm i odwagę”

Życzenia wszystkim kobietom złożył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Podziwiamy wasz heroizm i odwagę, które pokazują hart waszego ducha – mówił do przedstawicielek ukraińskich kobiet o. Pastusiak. Kustosz zapewnił o nieustannym duchowym wsparciu i modlitwie, by „ukraińskie matki mogły pielęgnować swoje macierzyństwo w pokoju”.

Reklama

Podziękował także wszystkim siostrom zakonnym za ich zatroskanie o piękno, wystrój Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, o piękno liturgii.

Wybrzmiało nauczanie Prymasa Wyszyńskiego

Jasnogórski głos bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przywołała Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Przypomniała jego nauczanie uwrażliwiające na wielką odpowiedzialność kobiet za życie, na ich odwagę i poświęcenie w jego obronie, wskazujące na powołanie kobiet do opieki nad życiem, jego rozwojem, zarówno w wymiarze jednostek, jak i narodu.

Wskazała na znamienną sytuację i słowa Prymasa Tysiąclecia, kiedy 15 września 1957r. na Jasnej Górze na jego zaproszenie zgromadziła się wielka rzesza kobiet. Stały w padającym deszczu, w błocie, ale mimo niesprzyjających warunków wytrwały. Usłyszały wówczas przesłanie od Prymasa, że ich „wielkim zadaniem jest podnosić ten naród z błota, dźwigać go ku górze”, także przez wprowadzanie kolejnych pokoleń w świat fundamentalnych wartości.

O miłości do Maryi i miłości Maryi do ludzi wyśpiewał paulin o. Piotr Stanikowski. Zaprezentował utwory ze swojej płyty „Z Nią wszystko jest możliwe”, które opowiadają o szczęściu płynącym z bycia odnalezionym przez miłość; o spotkaniu z miłością Boga, który przychodzi do nas w Najpiękniejszej z Niewiast – Maryi.

Szczególna modlitwa za wszystkie kobiety, a zwłaszcza ukraińskie zanoszona była także podczas Apelu Jasnogórskiego.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę