Nasze projekty

Jasna Góra rozbłyśnie dziś na niebiesko. Dla osób z autyzmem

Wieża jasnogórska rozbłyśnie dziś na niebiesko. To znak solidarności z osobami z autyzmem. 2 kwietnia na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie np. opera w Sydney czy Wieża Eiffla. Po raz pierwszy do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu dołączy Jasna Góra.

Nowe możliwości oświetlania wieży w różnych kolorach i realizowania m.in. takich projektów, pojawiły się na Jasnej Górze od zeszłego roku a to w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy firma Tauron, która od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej, wykorzystując nową technologię świetlną i multimedialną, zainstalowała urządzenia umożliwiające specjalne iluminacje.

Organizatorzy Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Częstochowie zwrócili się do przeora klasztoru, by Jasna Góra mogła dołączyć do akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. – W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie – wieża Jasnej Góry – powiedział Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia „Daj mi czas”.

W Częstochowie do tej pory podświetlano Ratusz Miejski, Miejską Galerię Sztuki i Pałac Ślubów.

Reklama
Reklama

Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody tego dnia. Od 2 do 6 kwietnia organizatorzy zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. Kulminacyjnym punktem będzie koncert na placu Biegańskiego, a także podświetlenie na niebiesko wieży Jasnej Góry. Nastąpić to ma o godz. 20.00.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ustanowiony został w 2008r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także uwrażliwianie innych na problemy osób chorych i nierozumianych.

Wieża to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry. Łączy się przede wszystkim z kultem Matki Bożej i jest znakiem Jej obecności w sanktuarium częstochowskim. Ale wieża jasnogórska jest nie tylko symbolem. Jest konkretną budowlą, która imponuje wysokością, odwagą rozwiązania technicznego, harmonią poszczególnych części. Mierząca 106,30 m wysokości w połączeniu z ukształtowaniem terenu, wieża jest jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych w Polsce. Wewnątrz umieszczono zegar oraz 36 dzwonów i dzwonków, tak zwanych kurantów, które co 15 minut wygrywają melodie pieśni maryjnych lub w czasie świąt kolędy bądź pieśni wielkanocne. Powyżej znajdują się w narożnikach figury świętych, oraz posągi doktorów kościoła. Na sam szczyt wieży prowadzi 516 stopni. Wieżę wieńczy posążek kruka z bochenkiem chleba, metalowa chorągiewka z monogramem imieniem Najświętszej Marii Panny oraz podświetlony w nocy krzyż.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite