Nasze projekty

„Jasna Góra Podlasia”. Wyjątkowe Sanktuarium w Hodyszewie

Hodyszewo to niewielka miejscowość na Podlasiu. W 2011 roku liczyła niespełna 140 osób. Jednak w miejscowości znajduje się wyjątkowe sanktuarium, które co roku przyciąga tysiące pielgrzymów, w ten sposób stając się "Jasną Górą Podlasia".

fot. hodyszewo.pl

Jak głosi legenda, Matka Boża w postaci ikony objawiła się pewnemu rolnikowi, który postanowił przynieść ją do pobliskiej kaplicy. Po jakimś czasie obraz zniknął stamtąd i ponownie pojawił się na drzewie w miejscu pierwszego objawienia się. Mieszkańcy wioski zrozumieli to jako wskazówkę, że to właśnie w tym miejscu powinien znajdować się na stałe. Postanowiono więc wybudować tam drewnianą kaplicę. W jej wnętrzu oprócz cudownego obrazu znalazła się także studnia, z której woda ma do dnia dzisiejszego właściwości lecznicze.

Miejsce to nazywano Krynicą, nawiązując w ten sposób do tytułu jaki często przypisuje się Matce Najświętszej: „Krynica wszelkich łask”. Choć to właśnie w miejscu tej kaplicy objawiła się Matka Boża, to obecnie obraz znajduje się gdzie indziej.

Matka Boża Pojednania

Z biegiem czasu, kiedy przybywało pielgrzymów odwiedzających i modlących się przed cudownym wizerunkiem, przeniesiono go do hodyszewskiej cerkwi.

Reklama

W 1915 roku, kiedy do wioski zbliżały się wojska niemieckie prawosławni uciekli zabierając ze sobą cudowny obraz Matki Bożej Hodyszewskiej, wywożąc go w głąb Rosji. Niespełna dwa lata później w Hodyszewie powstała pierwsza parafia rzymskokatolicka. Jednak sama cudowna ikona uroczyście powróciła do miejscowości dopiero 26 maja 1928 roku.

W 1949 roku obraz ponownie przeniesiono, tym razem na stałe do nowowybudowanej świątyni. Odtąd Hodyszewo zaczęto nazywać „Jasną Górą Podlasia”. W 1976 roku opiekę nad Sanktuarium powierzono pallotynom, a kolejnym wielkim wydarzeniem była koronacja obrazu papieskimi koronami, do której doszło 31 sierpnia 1980 roku. Uroczystością przewodniczył kard. Franciszek Macharski, a udział w nich wzięło blisko sto tysięcy pielgrzymów. Od tego momentu Matka Boża Hodyszewska otrzymała nowy tytuł Matki Bożej Pojednania.

fot. hodyszewo.pl

Przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania działa Fundacja Pojednanie. Jej misją jest pomoc rodzinie, ludziom uzależnionym, otaczanie opieką ich bliskich oraz wspieranie w trudnych chwilach.

Reklama

Możesz pomóc. Nie jesteś bezsilny!

Fundacja Pojednanie powstała w 2017 roku i pomogła już wielu osobom. Fundacja obecnie prowadzi terapie i socjoterapie dla osób uzależnionych, ich współmałżonków i dzieci oraz małżeństw w kryzysie. Prowadzi grupy wsparcia dla alkoholików AA, dla osób współuzależnionych Al – Anon, dla małżeństw w kryzysie „Sychar”. Prowadzone są spotkania i warsztaty dla ojców i matek. Pomagamy ludziom, którzy doświadczają przemocy i traumy. Prowadzimy warsztaty rozwojowe „12 kroków ku pełni życia”. Planuje także stworzenia dużego, prężnie działającego Ośrodka terapeutycznego dla rodzin i osób uzależnionych o nazwie „Dom Miłosierdzia” w budynku starej szkoły podstawowej w Hodyszewie.

Każdy z nas zna osobę z problemami – czy to z dalszej rodziny, z pracy, czy też sąsiada. Często czujemy się bezsilni wobec tragedii całej rodziny tej osoby. Wpłata datku na budowę ośrodka dla rodzin i osób uzależnionych to wymierna pomoc na rzecz dzieci, a nawet całych rodzin, które w przyszłości będą mogły bezpłatnie korzystać z Domu Miłosierdzia. Strona kampanii i zbiórki: www.fundacjapojednanie.pl.

pa, hodyszewo.pl, trwam.pl, youtube.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę