Jakie imiona najczęściej nadawano dzieciom w 2022 roku? Najnowsze zestawienie

Zofia i Antoni to imiona jakie najczęściej wybierali rodzice dla swoich pociech w 2022 roku - tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego na portalu dane.gov.pl. Prym wiodły również takie imiona jak: Zuzanna, Hanna, Jan czy Aleksander. Jakie inne imiona znalazły się w zestawieniu?

fot. Kelly Sikkema/unsplash.com

Ranking najpopularniejszych imion wybieranych przez rodziców dla swoich dzieci opracowywany jest na podstawie informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL.

W 2022 roku wśród imion dla dziewczynek nastąpiły pewne zmiany co do roku wcześniejszego. Pierwsze miejsce zajęło imię Zofia (awans z 2. miejsca). To imię nadano 5714 dziewczynkom. Na drugie miejsce spadło imię Zuzanna, które otrzymało 5558 dziewczynek. Na trzecim miejscu uplasowało się imię Hanna ( 5261).

Tuż poza podium znalazły się imiona, które również w poprzednich latach cieszyły się ogromną popularnością. W pierwszej dziesiątce znalazły się imiona takie jak: Laura, Maja, Julia, Oliwia, Alicja, Pola i Lena.

Reklama

Wśród imion męskich w tym roku nie było zbyt dużego zaskoczenia. Na pierwszym miejscu niezmiennie utrzymuje się imię Antoni. W 2022 roku przyszło na świat 6670 dzieci o takim imieniu. Drugie miejsce, również bez zmian należy do imienia Jan. To imię nadano 6341 chłopcom. Tuż za nimi, na trzecim miejscu podium uplasowało się imię Aleksander z liczbą 6201 nadań.

W dziesiątce najpopularniejszych męskich imion, które wybrali rodzice dla swoich synów znalazły się jeszcze: Nikodem, Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Stanisław i Filip.

Przeczytaj również

W ubiegłym roku rodzice decydowali się jednak również na bardziej oryginalne i rzadko spotykane imiona. W 2022 roku urodziło się np. dwóch Caspianów i Filemonów czy Aurelianów. Wśród damskich imion można znaleźć takie jak: Camille, Tekla czy Laurencja (po dwie dziewczynki).

Reklama

Jakie imiona wybierano na drugie?

Wśród imion nadawanych jako drugie, zdecydowanie królują imiona popularnych świętych. Dla dziewczynek czołową trójkę zajmują imiona: Maria, Anna i Zofia. Natomiast wśród chłopców Jan, Piotr i Józef.

Listę opublikował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Zestawienie jest dostępne na rządowych stronach: dane.gov.pl. 

gov.pl, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę