Nasze projekty

Jaka jest rola sportu we współczesnym świecie?

Goście marcowego spotkania z cyklu "Pro tempore. Dialog nauk" dyskutowali o sporcie m.in. o tym, jaka jest obecnie jego rola i czy jest elementem kształtującym człowieka. W czasie spotkania pojawiło się mnóstwo pytań. Debatę można obejrzeć na YouTube.

fot. Mirosław Wiśniewski/Akademia Katolicka w Warszawie

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Pro Tempore. Dialog Nauk” gośćmi o. dra. Janusza Pydy OP były osoby, które zajmują się problematyką sportu i olimpizmu: prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński z AWF Warszawa oraz ks. dr hab. Jerzy Kostorz, prof. ucz z Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie odbyło się w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, dlatego uczestników powitali rektor AWF prof. dr hab. Bartosz Molik oraz rektor AKW ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina.

W prologu do dyskusji o. dr Janusz Pyda sięgnął do źródeł sportu olimpijskiego i postawił pytanie, czy współczesny sport mieści się jeszcze w starożytnej definicji współzawodnictwa jako elementu całościowego ukształtowania natury człowieka.

W odpowiedzi prof. Zbigniew Dziubiński przypomniał jeszcze inne wzory kultury sportowej, jak np. etos rycerski. Współczesna nauka bada rzeczywistość sportu i olimpizmu z różnych perspektyw. Niemożliwe wydaje się zatem ustalenie jednego uniwersalnego paradygmatu wyjaśniającego rolę sportu we współczesnej cywilizacji.

Reklama

Ksiądz dr hab. Jerzy Kostorz podkreślił ponadto teologiczny aspekt dylematu i ukazał kulturę fizyczną m.in. jako formę pewnego ideału, możliwego do wykorzystania w pracy pedagogicznej i autowychowawczej, ale także w działaniach katechetycznych i ewangelizacyjnych.

W trakcie kolejnych minut dyskusji zaproszeni prelegenci poruszyli wiele etycznych i pedagogicznych zagadnień związanych ze zjawiskiem życia sportowego, postrzeganych zarówno z punktu widzenia zawodników, jak też kibiców i naukowców m.in. związanych z rolą sportu w wychowaniu człowieka, instrumentalnym wykorzystaniem kultury fizycznej czy moralnej ocenie tzw. sportów walki.

AKW, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę