Nasze projekty
Cathopic/Pepe Barrientos L

Jak będzie wyglądać Wielkanoc w polskich kościołach?

Święta Wielkanocne w 2021 roku będzie przypominać te wcześniejsze: maseczki, limity w kościołach i skromniejsza liturgia. Wszystko przez pandemię koronawirusa, z którą od ponad roku walczy cały świat.

Reklama

Pandemia ma wpływ na formę przeżywania Wielkanocy. Kościoły zostały zobowiązane do przestrzegania limitów – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. To i tak łagodniejsze restrykcje, niż rok temu – wtedy ograniczenia były drastyczne – w czasie Wielkiej Nocy w liturgii mogło brać udział tylko 5 osób poza celebransami. To w praktyce oznaczało zamknięcie kościołów. Katolicy obchodzili Triduum i Wigilię Paschalną przed ekranami monitorów i telewizorów.

W tym roku ograniczenia nie są tak dotkliwe, ale wiele elementów pozostanie wspólnych. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów utrzymała ubiegłoroczne wskazania dotyczące obrzędów Wielkanocnych i dodała, że szczegółowe decyzje należą do biskupów diecezjalnych.

Jak zaznaczyła kongregacja, Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne i nie powinno się jej przekładać. Można za to zmienić termin wielkoczwartkowej mszy Krzyżma Świętego i przełożyć ją na późniejszy termin. Tak jak w tamtym roku, w Wielki Czwartek w czasie liturgii Wieczerzy Pańskiej powinien być pominięty obrzęd obmycia nóg.

Reklama

W Wielki Piątek w trakcie liturgii w modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia.

W Wigilię Paschalną należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego. Dodatkowo w czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenie.

Wszystkie inne formy pobożności ludowej mogą zostać przeniesione przez biskupa miejsca na inne dni.

Reklama

Odwołane misteria, liturgia zgodnie z obostrzeniami

W wielu miejscach przez pandemię zostały odwołane duże wydarzenia i misteria. W Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie co roku misteria Męki Pańskiej przyciągały kilkadziesiąt tysięcy ludzi, zostały one odwołane. W Wielki Piątek odbędzie się droga krzyżowa  z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – przekazali nam Bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium. Nabożeństwa będą odprawiane w bazylice, a droga krzyżowa odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do indywidualnej lub rodzinnej modlitwy na Dróżkach Kalwaryjskich, które pozwalają zachować bezpieczny dystans – dodają bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na inne rozwiązanie zdecydowali się poznańscy Dominikanie. Aby zachować rygor sanitarny i nie wypraszać ludzi z kościoła, będą rozdawać imienne zaproszenia na udział w Triduum Paschalnym w kościele.

„Zapraszamy do udziału w Liturgii Triduum Paschalnego stacjonarnie za okazaniem zaproszenia, na dziedzińcu kościoła z zachowaniem obostrzeń epidemicznych oraz za pośrednictwem transmisji na kanale Dominikanie Poznań na YouTube” – czytamy na stronie dominikanów. Aby otrzymać takie zaproszenie, trzeba się było zgłosić telefonicznie do klasztoru.

Reklama

Każda osoba mogła wybrać tylko jeden dzień Triduum, aby dać szansę na udział w liturgii innym. Po wejściu do kościoła każdy będzie mógł zająć przypisane do niego miejsce. Dla tych, którym nie uda się zdobyć zaproszeń, zakonnicy przygotują na dziedzińcu kościoła ogrzewane namioty i telebim, gdzie będzie można wziąć udział w modlitwie. Na podobne rozwiązania zdecydowała się parafia NMP Matki Kościoła w Zabrzu.

Ograniczona liturgia, święconka na zewnątrz              

Niektórzy biskupi wydali już zalecenia, które będą obowiązywały na terenie ich diecezji. Abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski apeluje o przestrzeganie obowiązujących norm. Wydał także pozwolenie, aby księża sprawowali dodatkowe liturgie, przez co więcej osób będzie mogło uczestniczyć w modlitwie. „Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne” – pisze w zaleceniach.

Zalecił też, aby tradycyjne sobotnie święcenie pokarmów wielkanocnych urządzić na zewnątrz. Zaapelował też do wszystkich kapłanów swojej diecezji, aby ci umożliwili wszystkim chętnym przystąpienie do spowiedzi.

Kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski wezwał do przestrzegania obostrzeń i uczestnictwa w liturgii. „Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych. Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia” – zwrócił uwagę.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zachęcił wszystkich, do przyjmowania komunii świętej na rękę. „Każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię św. do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę, można tylko do tego zachęcać”. Dodał też, że przedświąteczną spowiedź można zorganizować poza konfesjonałem z zachowaniem prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę