Nasze projekty

Gotowi na wyjazd do Panamy. Krajowe Posłanie młodych na ŚDM

Polska młodzież gotowa do wyjazdu do Panamy. „Duchową odprawę” przeżywali na Jasnej Górze młodzi pielgrzymi, wolontariusze, koordynatorzy oraz opiekunowie grup, którzy w styczniu wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Błogosławieństwa i rozesłania dokonał bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży

Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. Eucharystię zakończyła modlitwa posłania wypowiedziana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

– Jedziemy tam, by być świadkami wiary – mówił bp Solarczyk. – Światowe Dni Młodzieży to nie jest wyjazd turystyczny. My jesteśmy tam rzeczywiście pielgrzymami, którzy mają też wnieść swoje doświadczenie wiary i Kościoła – mówił biskup i zwrócił uwagę, że kiedy człowiek rozpoczyna dzieło duchowe, nie może iść sam, przede wszystkim ma iść z łaską.

– Chcemy specjalnie wyruszyć od Matki Bożej z Jasnej Góry wyruszyć do Matki Bożej w Panamie, bo temat tych Światowych Dni Młodzieży jest maryjny – przypomniał ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Ich hasłem są słowa Matki Bożej zapisane na kartach Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego Słowa”.

Reklama
Reklama

Na wyjazd do Panamy zgłosiło się ok. 3,5 tys. młodych Polaków, część z nich ok. pół tysiąca spotkało się dziś na Jasnej Górze.

Alicja Majda, koordynatorka wyjazdu z diec. tarnowskiej, potwierdza, że zaczęło się już wielkie odliczanie do styczniowego święta młodych katolików świata – Teraz dopiero widać, ze marzenia się spełniają i faktycznie tam jedziemy – mówiła Alicja i wyraziła nadzieję, że wyjazd ten pozwoli jej wzmocnić wiarę: „Bardzo bym chciała, by te owoce SDM przyjechały ze mną do Polski i żebym potrafiła się tym dzielić”. Dla koordynatorki z Tarnowa udział w Światowych Dniach Młodzieży jest ważnym i wielkim impulsem do radosnego i pełnego zapału działania w Kościele, także w wypełnianiu codziennych obowiązków.

– Chcemy pokazać światu nasz religijność, kulturę, to, ze jesteśmy jednością, że jesteśmy patriotami – zapewniała młodzież.

Reklama
Reklama

Dla młodzieży w Polsce podczas trwania ŚDM przygotowywane są także specjalne wydarzenia na terenie diecezji i parafii, jak np.: Panama w Warszawie, Panama w Krakowie, w Kaliszu, Śląski Bal Panamski czy Panama na Śląsku.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Spotkanie będzie miało też polskie akcenty. Obecna będzie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, wędrująca przez świat w obronie cywilizacji życia. W styczniu do Panamy dotrze także polski żaglowiec Dar Młodzieży, który wyruszył w Rejs dookoła świata z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi żeglarze, którzy także przed wyjazdem przeżyli swoje zawierzenie na Jasnej Górze, będą opowiadać o Polsce rówieśnikom z całego świata.

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite