Nasze projekty

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat: „Z tytułu sprawiedliwości, nie można tego zrobić”

"To jest część zysku uzyskiwanego z używania dóbr zagrabionych. Państwo musiałoby oddać to, co zostało zagrabione w 50. roku, żebyśmy mogli mówić o jakiejś sprawiedliwości" - mówił ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, w programie "Debata Polityczna".

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W programie „Debata Polityczna” w Polsacie, rzecznik Episkopatu przekonywał, że „trudno mówić o likwidacji Funduszu Kościelnego, bo z tytułu sprawiedliwości, nie można tego zrobić”. A więc musimy go czymś zastąpić. A zatem dyskutujmy o formie. I ksiądz prymas mówi: jesteśmy gotowi, jesteśmy w blokach startowych, czekamy – mówił ks. Leszek Gęsiak.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ks. Chyła odpowiada minister Dziemianowicz-Bąk. Pokazał, jakie składki odprowadza do ZUS-u

Jego zdaniem, aby zrozumieć kwestię „sprawiedliwości” trzeba cofnąć się do momentu powołania Funduszu Kościelnego, czyli do 1950 roku, kiedy „państwo socjalistyczne decyduje o przejęciu gruntów i dóbr kościelnych”. I dodał, że „to nie jest kwestia jednej działki, jednego domu, ale ogromne połacie ziemi, ogromne dobra”. To są gigantyczne krzywdy – mówił rzecznik Episkopatu.

Reklama

Fundusz Kościelny powstał po to, aby państwo przekazywało część korzyści, które pobiera z dóbr pozyskanych od Kościoła, na duchowieństwo, wpłacając je na Fundusz Kościelny. To jest część zysku uzyskiwanego z używania dóbr wtedy zagrabionych. Państwo musiałoby oddać to, co zostało zagrabione w 50. roku, żebyśmy mogli mówić o jakiejś sprawiedliwości – tłumaczył.

Rzecznik KEP wyjaśnił, że 90 proc. środków z Funduszu Kościelnego przeznacza się na ubezpieczenie części duchowieństwa, czyli tych księży, którzy „nie wykonują pracy, która przynosiłaby normalne opodatkowanie” np. misjonarze i klerycy. I zaznaczył, że pozostali duchowni odprowadzają normalny podatek.

Rzecznik KEP: „to nie jest tak, że Kościół dostaje jałmużnę i ją przejada”

Obecnie, jak zaznaczył, polski Kościół utrzymuje się z wpłat wiernych ze wsparciem państwa, ale „Kościół robi rzeczy dla państwa”. To nie jest tak, że Kościół dostaje jałmużnę i ją przejada – mówił.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Czym jest Fundusz Kościelny? Jak wygląda finansowanie Kościoła?

I przypomniał, że rok temu, gdy pojawiła się dyskusja wokół Funduszu Kościelnego KEP powołała specjalny zespół konkordatowy w tej sprawie.

polsatnews.pl, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja