Już od kilkunastu dni w całym Kościele katolickim obowiązują nowe normy dotyczące sprawowania liturgii przedsoborowej. Te zasady ustanowił Franciszek w motu proprio „Traditionis custodes”. Od teraz większe uprawnienia ma biskup diecezjalny, który określa zasady sprawowania dawnej liturgii na swoim terenie. Są już pierwsze decyzje polskich biskupów.
Przypomnijmy, że zgodnie z wolą papieża, od 16 lipca jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa. Franciszek nadał też większe uprawnienia lokalnym biskupom, którzy od tej pory mają wydawać zezwolenia księżom na sprawowanie liturgii w starym rycie w swojej diecezji.
Biskupi mają też wyznaczyć specjalne miejsca i dni, kiedy ta liturgia będzie celebrowana. Każdy ksiądz będzie musiał uzyskać zezwolenie swojego biskupa, w każdej diecezji ma także zostać ustanowiony duszpasterz dla grup, które modlą się w starym rycie. Biskupi mają też zadbać o to, aby w diecezjach nie powstawały nowe grupy.
Wrocław – jeden duszpasterz z pozwoleniem
Motu proprio weszło natychmiast w życie, dlatego niektórzy biskupi tuż po opublikowaniu dokumentu podjęli decyzję w sprawie przedsoborowej liturgii. W archidiecezji wrocławskiej abp Józef Kupny ustanowił diecezjalnym duszpasterzem wiernych tradycji łacińskiej ks. dra Ireneusza Bakalarczyka. Jest do jedyny ksiądz w diecezji, który został wyznaczony przez biskupa do sprawowania liturgii w starym rycie, a prowadzone przez niego duszpasterstwo jest jedyną zatwierdzoną w archidiecezji wrocławskiej.
„Dlatego nie wolno innym duchownym archidiecezji wrocławskiej oraz w innych miejscach na terenie archidiecezji wrocławskiej sprawować liturgii w starym rycie bez niezbędnego zezwolenia biskupa diecezjalnego” – czytamy w dokumencie opublikowanym na stronach diecezji.
Tymczasowe rozwiązanie w Sandomierzu
Na inne rozwiązanie zdecydował się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zdecydował, że liturgia sprawowana w starym rycie w jego diecezji będzie odbywać się co tydzień w kościele rektoralnym pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka w Klimontowie. Msza św. będzie tam sprawowana o godz. 14.00 w niedziele i święta nakazane przez kapłana mającego na to biskupa.
Przeczytaj również
Jak jednak podkreśla w komunikacie kurii ks. Wojciech Kania, jest to rozwiązanie tymczasowe. „Biorąc pod uwagę okres wakacyjny, rozwiązanie to mające na względzie dobro duchowe wiernych posiada charakter tymczasowy. Trwają prace nad całościowym uregulowaniem kwestii związanych z celebrowaniem Mszy św. w tzw. rycie przedsoborowym” – czytamy.
Zawieszona liturgia w starym rycie w diecezji warszawsko-praskiej
Swoją decyzję dotyczącą motu proprio „Traditionis Custodes” opublikował także biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Jak przekazał, zanim zdecyduje o miejscu sprawowania liturgii w starym rycie, chce poznać opinie proboszczów, gdzie dotychczas taka liturgia była sprawowana. „ Chcę (…) upewnić się, że nie były to wspólnoty, w których podważano ważność i prawowitość reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium papieży” – wyjaśnia.
Dodaje też, że prosi wszystkich kapłanów swojej diecezji, którzy chcą sprawować tzw. mszę trydencką, aby do końca sierpnia złożyli do niego pisemną prośbę w tej sprawie. Zgodnie ze wskazaniami Franciszka, nowo wyświęceni księża także mają się zwrócić do biskupa o pozwolenie, a ich kandydatury mają zostać skonsultowane ze Stolicą Apostolską.
Do czasu wskazania stałego miejsca celebracji liturgii w starym rycie i powołania duszpasterza w tej sprawie, na terenie diecezji warszawsko-praskiej zostały zawieszone wszystkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.
Elbląg czeka na wskazania Episkopatu
Swój komunikat w sprawie nowych zasad ogłosiła też diecezja elbląska. Msze święte w dawnym rycie są odprawianie w Kwidzynie, Elblągu i Kadynach przez trzech księży, którzy są zaakceptowani przez miejscowego biskupa.
Jak zwrócił uwagę bp Jacek Jezierski, w najbliższym czasie Episkopat przyjrzy się dokumentowi papieża. „Zapewne w najbliższym czasie Konferencja Episkopatu Polski dokona wspólnotowej recepcji dokumentu papieskiego, podobnie jak się to stało w przypadku dokumentu Benedykta XVI „Summorum Pontificium” gdyż liturgia jest ważną sferą życia Kościoła”.
W innych polskich diecezjach biskupi nie zdecydowali jeszcze, jak będzie wyglądać wprowadzenie zaleceń papieża Franciszka w życie.