Nasze projekty

Formacja do kapłaństwa potrwa 7 lat. Abp Wojda wprowadza rok propedeutyczny

Podobnie jak w innych polskich diecezjach, od nowego roku akademickiego w seminarium gdańskim zostanie wprowadzony rok propedeutyczny. To oznacza, że formacja do kapłaństwa potrwa siedem lat.

Cathopic.com/Patricio Bringas Iturrioz

„Rok propedeutyczny będzie służył przygotowaniu kandydatów do studiów i życia w seminaryjnej wspólnocie. Będzie jednocześnie czasem pogłębionego rozeznawania podjętej przez kandydatów decyzji i położenia solidnych podwalin pod ich życie duchowe na drodze modlitwy, ascezy i regularnej pracy nad sobą” – czytamy w komunikacie metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy.

Metropolita gdański podjął decyzję o wprowadzeniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Episkopatu Polski. Zmiany wejdą w życie już od nowego roku akademickiego 2021/2022, a to oznacza, że odtąd formacja do kapłaństwa potrwa 7 lat.

Rok propedeutyczny w seminariach wprowadziły już także inne polskie diecezje. W budynku seminarium duchownego w Kaliszu tzw. okres propedeutyczny będą przeżywać od nowego roku akademickiego kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej.

Reklama
Reklama

Nowe zasady formacji kleryków

Nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce określa dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który wejdzie w życie 1 października.

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę