Nasze projekty

Dziś Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Prawie 10 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy w tegorocznym Wielkim Poście. W niedzielę "Ad Gentes" przypada dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Na wszystkich kontynentach pracuje ponad 2 tys. księży, zakonników, zakonnic i osób świeckich znad Wisły.

W organizowaną po raz piąty akcję „Misjonarz na Wielki Post” zaangażowało się na razie 9867 osób. Aby wziąć w niej udział, trzeba wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz, który wymaga podania jedynie imienia, nazwiska i adresu e-mail, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza.

Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego misjonarza lub misjonarki. Można to zrobić poprzez modlitwę, dobrowolną formę postu, dobre postanowienie lub ofiarowanie cierpienia.

W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 12 tys. osób. Organizatorzy liczą, że w tym roku zaangażuje się jeszcze więcej chętnych.

Reklama
Reklama

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Jak wynika z danych Komisji KEP ds. Misji, w 100 krajach na wszystkich kontynentach pracuje 2032 polskich misjonarzy: 972 zakonników, 692 zakonnice, 311 księży diecezjalnych oraz 57 osób świeckich.

Najwięcej – 811 osób – pracuje w Afryce i na Madagaskarze, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 802 misjonarzy i misjonarek, w Azji – 333. W Oceanii (większość w Papui Nowej Gwinei) pracuje 66 misjonarzy. W Ameryce Północnej natomiast jest ich 20, z czego większość w Kanadzie.

Reklama
Reklama

Najwięcej misjonarzy pochodzi ze zgromadzenia werbistów (195), Franciszkanek Misjonarek Maryi (57) oraz księży z diecezji tarnowskiej (52). Wśród misjonarzy jest też 24 biskupów z Polski.


lk / Warszawa

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę