Nasze projekty

Dzieci z Chersonia odwiedziły Jasną Górę. „Matka Boża zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach”

Grupa dzieci strażaków z Chersonia, jednego z najbardziej dotkniętych wojną rejonów Ukrainy, modliła się we wtorek na Jasnej Górze o pokój i poznawała Sanktuarium. "Przyjechaliśmy prosić Maryję o potrzebne łaski, ale przede wszystkim o pokój na świecie" - podkreśliła jedna z opiekunek grupy.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Przebywają na tygodniowym wypoczynku na zaproszenie strażaków z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Ze strony Polaków doświadczamy wiele dobra i wsparcia – powiedziała Olena Dorokhina, opiekunka grupy. Przyjechaliśmy prosić Maryję o potrzebne łaski, ale przede wszystkim o pokój na świecie – podkreśliła.

Druga z opiekunek Natalia Pavlenko dodała, że Ukraińcy nie tracą wiary, że za wstawiennictwem Maryi, Bóg wysłucha ich modlitw o pokój. Wiara nam pomaga, a Matka Boża zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach – podkreśliła Ukrainka.

Młodszy brygadier Arkadiusz Omazda, pracownik Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie goszczone są obecnie ukraińskie dzieci, przyznał, że często pamięta o Ukrainie w swoich modlitwach. Praca strażaka nie jest łatwa, mamy do czynienia z różnymi zagrożeniami, a modlitwa jest wsparciem, które bardzo nam pomaga – powiedział młodszy brygadier. Jako ojciec cieszę się, że choć na chwilę te dzieci mogły przestać myśleć o tym, co dzieje się w ich kraju – dodał strażak.

Choć wśród ukraińskich dzieci były także osoby niewierzące, także i one przebywając na Jasnej Górze, doceniały częstochowskie Sanktuarium. Lubię zwiedzać i podziwiać architekturę. Tutaj czuć, że jest to miejsce wyjątkowe – powiedziała Anastazja.

Chersoń to miasto obwodowe nad Dnieprem, na południu Ukrainy. Jego mieszkańcy doświadczyli najpierw wielkiego bombardowania, potem Rosjanie splądrowali miasto, a czego nie wywieźli zabrała woda w wyniku rosyjskiego ataku na tamę w Nowej Kachowce. Miejscowość znajdowała się pod okupacja sił rosyjskich od marca do listopada 2022.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę