Nasze projekty

Duszpasterstwo w sieci to wyzwanie i szansa

O młodzieży i duszpasterstwie w świecie nowych mediów obradowała Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej. Kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, że na taki temat naprowadziła jedna z debat Dziedzińca Dialogu, "Człowiek 2.0", która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, jak również podczas listopadowych obrad w Rzymie Papieskiej Komisji ds Kultury. "Truizmem jest powiedzieć, że większość informacji młodzież czerpie z internetu. Kto ma dziś większy wpływ na młodzież? Czy dawne autorytety, czy też nowe: blogerzy i youtuberzy?".

Do dyskusji wprowadzili prof. Marek Niezgódka, wykładowca informatyki, oraz fizyk, prof. Krzysztof Meissner. – Wnioski, które można sformułować po obradach Rady Duszpasterskiej, to oczywiście i te negatywne, pokazujące zagrożenie, jakie niesie za sobą uzależnienie behawioralne od technologii, informacji, jak również negatywne zmiany, które w naturalny sposób wynikają z nadchodzącego przełomu o charakterze cywilizacyjnym – relacjonował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

– Jednak w głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać – dodał ks. Śliwiński. – Chodzi przede wszystkim o szeroko pojętą edukację medialną, skierowaną nie tylko do młodzieży, ale przede wszystkim do rodziców, nie ograniczającą się do edukacji o charakterze technologicznym, lecz pogłębiania zdolności krytycznego wyboru. A duszpasterstwo młodzieży czasu cyfrowej transformacji to nie tylko konieczność, ale i niezwykła szansa dla duszpasterzy.

Podkreślono także konieczność wzmacniania tzw. Mediów refleksyjnych oraz istnienia małych rzeczywistych grup duszpasterskich, które otwierają możliwość rzeczywistego kontaktu.

Reklama
Reklama

Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej przy kard. Kazimierzu Nyczu w obecnej kadencji 2013-2018 składa się z 29 osób. Członkami wchodzącymi z urzędu w skład tego grona są trzej biskupi pomocniczy, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, kanclerz oraz dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa dzieci i młodzieży w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ponadto z nominacji kard. Nycza w skład rady wchodzą jeszcze 22 osoby: 4 księży w tym dwóch zakonnych: jezuita i dominikanin, 15 świeckich w tym dwa małżeństwa oraz 3 siostry zakonne.


archwwa.pl / Warszawa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite