Dar od papieża na aukcji charytatywnej w Krakowie

Papież Franciszek przekazał srebrną płaskorzeźbę na aukcję charytatywną, która odbędzie się 10 lutego w Krakowie podczas koncertu „Jestem, bo jesteś”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a dochód przeznaczony będzie na rehabilitację wybitnej aktorki Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

Polub nas na Facebooku!

Wyjątkowy przedmiot od papieża Franciszka dotarł do fundacji w tym tygodniu. Jest to srebrna, miniaturowa płaskorzeźba z miasta Grosseto, posiadająca certyfikat: „Zaświadczamy, że rzeźba ta została wykonana zgodnie z najstarszymi technikami obróbki traconego wosku, używanymi przez starożytnych Etrusków 2700 lat temu w srebrze 925”.

Przedmioty na licytację przekazali również m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Jerzy Hoffman, Krzysztofa Zanussi, Krystyna Janda, Jerzy Owsiak, Krzysztof Penderecki, Anna Polony, Zbigniew Preisner, Donald Tusk, Michał Żebrowski i Kamil Stoch.

„Kiedy jesteśmy silni i zdrowi, oklaskuje się nas, komplementuje, odbieramy nagrody” – mówi Anna Dymna. „Nasze zawody wymagają często wysiłku ponad siły, końskiego zdrowia i odporności psychicznej. Aktor, muzyk, śpiewak operowy, reżyser chory czy kontuzjowany jest po prostu wykluczony. Bywa, że nagle znika ze sceny i mało kto wie, co z nim się dzieje. Los moich kolegów, którzy chorują, staje się nieraz bardzo smutny” – tłumaczy aktorka. To właśnie dlatego jej fundacja podjęła się organizacji corocznych koncertów charytatywnych dla potrzebujących artystów.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska wiele lat temu uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. „Przez kilkadziesiąt lat walczyła z bólem, pogłębiającą się niepełnosprawnością, jednocześnie pracując na scenie i ucząc studentów. Jest wzorem aktorki, matki i… po prostu kochanego człowieka. Teraz potrzebuje naszej pomocy” – napisała Dymna, prosząc znane osobistości życia publicznego o przedmioty na licytację.

Koncerty charytatywne Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” organizowane są od 11 lat. Dotychczas fundacja wsparła m.in. Magdalenę Piekorz, Andrzeja Brandstaettera, Marka Pacułę, Krzysztofa Globisza.

Pierwszy polski “Atlas Biblijny” już w księgarniach

Ponad 200 map wysokiej jakości, w tym satelitarnych oraz komentarze poświęcone wydarzeniom biblijnym opisanym w Piśmie Świętym - to wszystko zawiera „Atlas Biblijny”, pierwsze tego typu opracowanie przygotowane w całości przez polskich autorów. Atlas, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina zaprezentowano w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.

Polub nas na Facebooku!

Pierwszy polski "Atlas Biblijny" już w księgarniach

„Atlas Biblijny”, przygotowany we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii, został pomyślany jako opowieść geograficzno-historyczna całych dziejów biblijnych. Swym zasięgiem przestrzennym obejmuje tereny zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Natomiast zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie.

„Poznawanie świata biblijnego to warunek prawidłowego zrozumienia Pisma Świętego” – napisał w słowie wstępnym abp Stanisław Gądecki.

Redaktorem „Atlasu Biblijnego” oraz autorem części pierwszej, poświęconej środowisku, i suplementu jest prof. Adam Linsenbarth, wieloletni dyrektor Instytutu i Geodezji i Kartografii w Warszawie. Podczas prezentacji podkreślił on, że Atlas przedstawia środowisko geograficzne Ziemi Świętej oraz sąsiadujących z nią krajów. Pokazuje też charakterystyczne, często unikatowe cechy tych obszarów.

Komentarze biblijne przygotowali renomowani polscy bibliści: ks. dr Stanisław Jankowski SDB i dr hab. Krzysztof Mielcarek, profesor KUL. Wskazał on, że w przeciwieństwie do sformułowania „historia zbawienia”, które zrobiło dużą „karierę” w teologii, określenie „geografia zbawienia” pozostaje niedoceniane. Dlatego, tłumaczył, „nie mamy świadomości, jak ważna jest przestrzeń geograficzna, jak ważne jest to, że Bóg działa nie tylko w konkretnym czasie, ale też konkretnej rzeczywistości geograficznej”.

Prowadzący prezentację Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI podkreślił, że „nie da się zrozumieć Biblii, bez lektury tego Atlasu”.

Dyrektor wydawnictwa Bernardinum, ks. dr Wojciech Węckowski przyznał, że jako kleryk korzystał z zagranicznych atlasów biblijnych, ponieważ tej jakości opracowań w Polsce nie było. Z tym większą radością podjął się prac nad opublikowaniem pierwszego dzieła opracowanego przez polskich badaczy.„Mam nadzieję, że atlas będzie żył wiele lat, i służył kolejnym pokoleniom, pomimo tego, że świat Internetu bardzo się rozwija, ale jak wiemy, nie wszystko jednak można znaleźć w sieci” – powiedział szef Bernardinum.

Publikacja zawiera bogaty zestaw 200 map wysokiej jakości graficznej i kolorystycznej, w tym satelitarnych, liczne zdjęcia z Izraela oraz innych terenów biblijnych wspomnianych w Atlasie (Egipt, Synaj, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Grecja).

W pierwszej części, poświęconej środowisku naturalnemu, przedstawiono wiele map geograficznych i satelitarnych, na których pokazano wszystkie obiekty biblijne. Część druga i trzecia poświęcona jest wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu. Czwartą część Atlasu stanowi suplement, poświęcony głównie Polonikom związanym z pamiątkami polskimi na Ziemi Świętej oraz historii polskich pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej, m.in. księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” w XVI w. oraz Juliusza Słowackiego w wieku XIX.

Specjalny rozdział poświęcono pielgrzymkom Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Podano także informacje o Kustodii Ziemi Świętej oraz Komisariacie Ziemi Świętej w Polsce. Suplement uzupełniają tablice chronologiczne oraz satelitarne widoki perspektywiczne wybranych rejonów Izraela i Jordanii. W atlasie umieszczono ponad 190 barwnych map oraz wiele zdjęć fotograficznych.

Wydawcy zaznaczają, że „Atlas Biblijny” przeznaczony jest zarówno dla studentów i naukowców, ale też wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym. Opracowanie pozwoli na odbycie niezwykłej podróży po miejscach związanych w szczególny sposób z historią Bożego Objawienia.

W słowie wstępnym abp Stanisław Gądecki wyraził przekonanie, że „Atlas” „przyczyni się do wzrostu zainteresowania Biblią, rozbudzając w każdym czytelniku pragnienie życia Słowem Bożym na co dzień”.

Na uwagę zasługuje piękna i nowoczesna szata graficzna Atlasu, zrealizowana na ponad trzystu stronach kredowego papieru. To wybitne dzieło edytorskie zostało wydrukowane i oprawione w Drukarni Wydawnictwa „Bernardinum” w Pelplinie. Dostępne jest w księgarniach oraz w sprzedaży wysyłkowej w cenie 190 zł.

KAI/kh