Nasze projekty

Czuwania w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Warszawa, Kraków, Jasna Góra i wiele innych małych i większych miejscowości w Polsce organizuje dziś modlitewne czuwania w związku z 14. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II.

Warszawa

Czuwanie pod hasłem „Odnów oblicze!” organizuje tradycyjnie już na pl. Piłsudskiego Centrum Myśli Jana Pawła II. Modlitwa rozpocznie się o 21:15.  Hasło tegorocznych obchodów 2 kwietnia „Odnów oblicze!” nawiązuje bezpośrednio do pamiętnego wezwania Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

– Mamy świadomość, że odnowa oblicza dokonuje się przede wszystkim przez odnowienia serca. Tej odnowy wszyscy dzisiaj potrzebujemy – mówi Marcin Nowak, koordynator wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II. – Bez tej odnowy i stworzenia w sercu przestrzeni dla drugiej osoby, nie będziemy w stanie myśleć o dobru wspólnym i podejmować działania, które będą wyrazem odpowiedzialnej troski o życie swoje, swojej rodziny, lokalnej wspólnoty. To właśnie chcemy sobie i warszawiakom przypomnieć podczas tegorocznych obchodów 2 kwietnia.

Reklama

W trakcie czuwania na placu Piłsudskiego warszawiacy będą mogli posłuchać fragmentów homilii Jana Pawła II i kompozycji wykonanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Udział w wieczornym czuwaniu potwierdził także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Po zmierzchu na budynku Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna grafika, zaś o godz. 21.37 jak co roku zabrzmi utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza z Garnizonu Warszawa.

„W każdą rocznicę śmierci papieża jesteśmy z warszawiakami na placu Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy trwają w zadumie, wspominają wydarzenia z 2 kwietnia 2005 roku. Co ciekawe, coraz częściej zabierają też ze sobą swoje dzieci, tłumacząc im, jakie znaczenie miały dla Polaków tamte chwile – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Reklama

 

Kraków

W mieście Karola Wojtyły czuwanie odbędzie się oczywiście pod Pałacem Arcybiskupów Krakowskich na ul. Franciszkańskiej, gdzie znajduje się tzw. papieskie okno. Modlitwa, której przewodzić będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski rozpocznie się o  godz. 19:30. W trakcie spotkania będą m.in. odtwarzana przemówienia św. Jana Pawła II, homilia kard. Ratzingera z pogrzebu Papieża-Polaka i przemówienie papieża Franciszka. Do tego zgromadzeni wysłuchają Tryptyku Rzymskiego – poematu Karola Wojtyły oraz wspólnie odmówią Różaniec.

Reklama

 

Jasna Góra

W 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa wdzięczności za posługę papieża Polaka i Jego zawierzenie Matce Bożej. Od 2 kwietnia rozpoczyna się nowy cykl Wieczorów Maryjnych z katechezami Jana Pawła II i „powrót” do I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i do Częstochowy. W godzinie śmierci o 21.37 pielgrzymi dokonają zawierzenia wraz ze świętym papieżem przed pomnikiem na Wałach, dokąd przejdą w procesji światła.

Jasna Góra ma za co dziękować. To był niezwykły pontyfikat dla wszystkich Polaków, ale dla Sanktuarium to było coś nadzwyczajnego – przypomina przeor klasztoru, o. Marian Waligóra. Podkreśla, że Jan Paweł II nazywamy jest papieżem jasnogórskim.- On był papieżem tak bardzo związanym z Jasną Górą, papieżem, który tutaj wielokrotnie dokonywał aktów oddania Maryi, uczynił to zwłaszcza podczas pierwszej pielgrzymki, ale co jest szczególnie ważne, on w kontekście tajemnicy zawierzenia Maryi, sam siebie nazwał człowiekiem zawierzenia i dodał, że nauczył się nim być tutaj czyli na Jasnej Górze – zauważył przeor.

ad, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite