Nasze projekty

Cztery śluby na Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę

Cztery pary wypowiedziały sakramentalne „tak” podczas 37. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która właśnie jest w drodze na Jasną Górę. Ich gośćmi i świadkami były tysiące pielgrzymów.

Dwa śluby odbyły się w Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Związek małżeński zawarli tam Krzysztof i Anna z grupy nr 14 oraz Kinga i Łukasz z grupy nr 19.

„To bracia i siostry naszej pielgrzymki. Dziś przy rzeszy pątników złożyli przysięgę miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej” – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki i kustosz sanktuarium w Zabawie.

Krzysztof jest na pielgrzymce po raz dziesiąty, a Anna po raz szósty. „Jest radość, cieszymy się, że ślub był na pielgrzymce, gdzie się poznaliśmy kilka lat temu. Podobały nam się te pielgrzymkowe śluby. Ta myśl dojrzewała w nas. Nie wyobrażamy sobie innego miejsca na ślub ” – mówią Krzysztof i Anna.

Reklama

Po Mszy św. bp Stanisław Salaterski i bp Mirosław Gucwa błogosławili małżonków i narzeczonych, którzy uczestniczą w pielgrzymce.

Dwa śluby miały też miejsce w sanktuarium w Okulicach. Słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedzieli tam Paweł i Małgorzata z grupy nr 7 oraz Adrian i Katarzyna z grupy nr 12.

37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę odbywa się pod hasłem „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa”.

Reklama

Materiały pielgrzymkowe przygotował ks. dr hab. Andrzej Michalik w oparciu o „Listy do Siedmiu Kościołów” z Apokalipsy św. Jana. Kazania na szlaku głosi bp Stanisław Salaterski, który idzie razem z pątnikami.

„Słuchać Bożego słowa, być mu posłusznym, przejąć się nim – to przyjęcie szansy, którą jest słowo Boga, to uczynienie przestrzeni w naszym życiu, by ono je porządkowało jak na dzieci Boże przystało” – mówił biskup podczas niedzielnej homilii.

Rekolekcjonista podkreślił jak ważny jest dialog z Bogiem i z drugim człowiekiem. „Umieć rozmawiać w małżeństwie to jedna z form ratunku, zwłaszcza kiedy przeżywa się kryzys. Słuchać to wyzwanie w dziele wychowania, bo nie można wychować dzieci, kiedy nie ofiaruje im się pełnego miłości słowa” – powiedział biskup.

Reklama

Kaznodzieja nawiązując do hasła pielgrzymki „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” podkreślił też wartość dialogu we wspólnocie parafialnej.

„Słuchać trzeba nam się także we wspólnocie parafii – duszpasterze – wiernych i wierni – duszpasterzy. Dopiero wtedy parafia jest wspólnotą uczniów Chrystusa, wtedy można czuć się jak w rodzinnym domu, wtedy chce się iść do swojego parafialnego kościoła. Zaufać sobie – to recepta, by parafia żyła, by była naszą rodziną, jeśli tego zabraknie to budujemy mury” – podkreślił biskup.

Dziś drugi dzień na szlaku 37. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Pątnicy dotrą do Częstochowy 25 sierpnia.

KAI/awo

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę