Nasze projekty

Brak porozumienia ws. lekcji religii. Episkopat zapowiada kroki prawne

"Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia" - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu RP i KEP.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w poniedziałek w sekretariacie KEP na wniosek strony kościelnej, z powodu „braku porozumienia, po rozmowach w ramach Podkomisji ds. religii w szkole”. „Posiedzeniu współprzewodniczyli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji” – czytamy w komunikacie.

Wśród propozycji strony kościelnej znalazło się m.in. wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu „na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów”.

Jak czytamy w komunikacie, „w ramach poszukiwania kompromisu, strona kościelna powtórzyła propozycję reformy, polegającej na rozłożonej w czasie, stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów”, ale bez wprowadzania zmian w szkołach podstawowych.

Reklama

Spór o lekcje religii. Episkopat zapowiada kroki prawne

„Strona kościelna w szczególności wyraziła swój sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie ogólnej zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych” – czytamy.

Jak czytamy, „strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia„.

„Może to prowadzić do eskalacji napięcia wokół nauczania religii w szkole, które to nauczanie uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw demokratycznych w Europie oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po roku 1989” – czytamy.

Reklama

„Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne” – czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania podjęto również sprawę Funduszu Kościelnego. „Strona rządowa ponowiła przedstawione na poprzednim posiedzeniu Komisji Wspólnej propozycje dotyczące zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Strona kościelna czeka na powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną. Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej powołał już w marcu odpowiedni zespół do prowadzenia rokowań” – czytamy.

ZOBACZ TEŻ: Brak porozumienia ws. lekcji religii. Bp Osial: „Co do ilości godzin wykazaliśmy wolę ustąpienia”

Reklama

BP KEP, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja