Bp Szymon Stułkowski wziął dziś udział we wspólnej modlitwie i wydawaniu posiłków dla potrzebujących. – To doświadczenie misyjne inaczej – u sióstr na Łąkowej – mówi KAI poznański biskup pomocniczy, od lat biorący udział w wolontariacie misyjnym.
Jadłodajnia elżbietanek w Poznaniu wydaje codziennie posiłki dla 400 osób. Siostry i wolontariusze zanoszą obiady także do domów osobom przebywającym w kwarantannie i starszym. – Dziś ugotowaliśmy 150 litrów zupy, przygotowaliśmy 900 kanapek, do tego wszyscy otrzymali pasty rybne od darczyńców i owoce – wylicza ks. Arkadiusz Szady, który na co dzień pomaga siostrom w wydawaniu posiłków.
Bp Stułkowski, ubrany w sutannę, biały fartuch, rękawiczki i obowiązkową maseczkę, trzymając figurkę Matki Bożej, najpierw odmówił z potrzebującymi modlitwę maryjną w liturgiczną uroczystość Królowej Polski, a następnie odpowiadał na zadawane mu pytania i wręczał każdemu pakunek ze skarpetami i środkami czystości. – Błogosławieni miłosierni – to jedyny komentarz do tego, co robimy – mówi w rozmowie z KAI ks. Szady.
W Poznaniu działają cztery jadłodajnie prowadzone przez siostry zakonne dla potrzebujących, których liczba w czasie epidemii koronawirusa gwałtownie wzrosła.
“Przecież mnie wołałeś”. E-niedziela powołań w krakowskim seminarium
IV Niedziela Wielkanocna to dla kleryków i diakonów w całej Polsce dzień spotkań z wiernymi w różnych parafiach. W tym roku jest to utrudnione z racji epidemii. Klerycy seminarium krakowskiego znaleźli jednak sposób na dotarcie ze swoimi świadectwami mimo utrudnień – opowiadają o swoim powołaniu w specjalnym cyklu filmików na YouTube.
Czwarta Niedziela Wielkanocna, nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczyna w całym Kościele Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jak mówi kl. Krzysztof Kawik, troska o narodziny i dojrzewanie powołań kapłańskich jest ważna dla całej społeczności chrześcijańskiej.
Tradycyjnie w tę Niedzielę alumni i diakoni krakowskiego seminarium rozjeżdżają się do różnych parafii na terenie diecezji, by dzielić się świadectwem rozeznania powołania. W tym roku, z racji epidemii, nie jest to możliwe, ale klerycy nie poddają się. Na swoim youtube’owym kanale zamieścili filmy, w których opowiadają historie swojego powołania. Cykl świadectw zatytułowali #przecieżmniewołałeś – w nawiązaniu do historii młodego Samuela, który słysząc głos Boga wołającego go po imieniu, biegł z gotowością do kapłana Helego, sądząc że to jego głos.
Jak mówi kl. Krzysztof Kawik alumni bardzo chcą dotrzeć ze swoim przesłaniem do jak największej liczby osób. W czasie, kiedy nie mogą na żywo spotkać się z wiernymi w parafiach, paradoksalnie zdaje się to być prostsze dzięki mediom społecznościowym. – Chcemy zagościć w waszych domach z serią krótkich świadectw naszego powołania i słowem zachęty– piszą alumni na youtube’owym kanale seminarium.
#przecieżmniewołałeś to cykl, w którym swoje historie opowiadają ci, którzy już rozeznali swoje powołanie. Kl. Krzysztof zwraca uwagę, że poprzez liczne świadectwa na kanale “zachęcają młodych ludzi, by nie bali się podjąć trudnej decyzji”. – Chrystus potrzebuje młodych ludzi, aby spełniać plan zbawienia. Nie możemy rezygnować z głoszenia tej prawdy Chrystus potrzebuje młodych ludzi, aby spełniać plan zbawienia. Nie możemy rezygnować z głoszenia tej prawdy. mówi kleryk.
W swoich historiach alumni chętnie pokazują swoje rodzinne miejsca, w których aktualnie, także z racji epidemii, przebywają. Patryk Jurczak, kleryk IV roku, w swoim filmiku pokazuje rodzinny Nowy Sącz, a kl. Krzysztof Kawik dzieli się swoją historią z Wieczernika w Brennej, gdzie został ochrzczony. Również kleryk II roku, Kamil Szczurek przyznaje wprost, że chcąc opowiedzieć coś o swoim powołaniu musi zacząć właśnie od domu.
Ze świadectw można także dowiedzieć się, kto idzie do seminarium, czego można się tam dowiedzieć i w jaki sposób odnaleźć Boga i Jego Miłość. – Jeśli jesteś w trakcie podejmowania życiowych decyzji, koniecznie zajrzyj na nasz kanał i posłuchaj, jak inni odpowiadają na Boże wołanie i sam odpowiedz na nie z radością – zachęcają alumni.