Nasze projekty

Bp Muskus: każdy akt apostazji powinien być bodźcem do przemiany dla tych, którzy zostają

"Pojawiają się różne powody, dla których ludzie decydują się zerwać więź z Kościołem. Jednak jednym z najczęściej deklarowanych jest rozczarowanie ludźmi Kościoła i bynajmniej nie chodzi tu o świeckich" - pisze na swoim Facebooku bp Damian Muskus.

fot. dominikanie.pl/Facebook.com

Na swoim profilu bp Muskus odniósł się do apostazji Dawida Posiadły, podkreślając, że o publicznym wyrzekaniu się Kościoła, formalnych i nieformalnych odejściach słyszymy coraz częściej.

„Każde odejście powinno boleć wspólnotę. Każdy pojedynczy akt apostazji powinien być bodźcem do przemiany dla tych, którzy zostają. Tym zaś, którzy są przyczyną zgorszenia, i tym, którzy swoją postawą czynią Kościół mało wiarygodnym, każda zapowiedź opuszczenia wspólnoty powinna obciążać sumienia” – podkreśla.

Uważnie wysłuchać odchodzącego

Bp Muskus zauważa, że wobec deklaracji i faktycznych aktów apostazji, „jako ludzie Kościoła możemy zrobić tylko tyle i aż tyle: dać poczucie, że droga powrotu jest zawsze otwarta”. Jednocześnie podkreśla, że odchodzącego trzeba „uważnie wysłuchać” i wsłuchać się w jego argumenty „nawet jeśli są one dla nas bolesne”. „Podstawą jest szacunek dla wolności drugiego człowieka, ale też i troska o niego i jego wieczne zbawienie” – podkreśla.

Reklama

„Nasza wierność Ojcu i tęsknota za tymi, którzy odeszli, nie stoją w sprzeczności. Dialog z tymi, którzy myślą inaczej, przyjazne relacje z tymi, którzy postawili się poza Kościołem, nie są sprzeniewierzeniem się miłości Ojca. Wręcz przeciwnie, one się w nią wpisują, bo miłość Boga, jak uczy nas Ewangelia, potęguje się tam, gdzie człowiek, korzystając z daru wolności, opuszcza ojcowski dom” – zauważa bp Muskus.

Na koniec zwraca się z apelem do wszystkich, którzy uważają, że „to nie jest problem wiary, tylko instytucji”: „proszę, aby na modlitwie, której – jak wierzę – nie porzucą, uzyskali pewność, że Bóg ich w tym słabym, niedoskonałym i grzesznym Kościele nie potrzebuje”.

Bp Muskus zachęca do tego również Dawida Podsiadłę, którego – jak podkreśla – szanuje i podziwia za dokonania artsytyczne.

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę