Nasze projekty

Bp Mirosław Milewski był gościem Roberta Mazurka w RMF FM

Gościem Roberta Mazurka w porannej rozmowie RMF FM był bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Rozmowa dotyczyła m. in. trudnych relacji polsko-żydowskich, przygotowania polskiego Kościoła na jesienne premiery filmów o pedofilii wśród księży oraz... potrójnego święta, które dziś biskup przeżywa

„Antysemityzm to grzech. Stanowisko Kościoła w tej sprawie jest znane i jasne” – powiedział bp Milewski zapytany o to, dlaczego Episkopat nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie konfliktu polsko-żydowskiego. – „Ja nie dostrzegam nastrojów antysemickich w tych miejscach, w których jestem. Ludzie są raczej zaniepokojeni tym, co się dzieje, tym swoistym napięciem w relacjach polsko-żydowskim. Ja osobiście też przeżywam całą tę sytuację, bo przecież przez wiele wieków Polacy i Żydzi to były dwa zaprzyjaźnione narody”.

„Procedowanie ustaw i ich uchwalanie to domena parlamentu polskiego. Kościół się tym nie zajmuje” – dodał biskup Milewski.


Gorąca jesień Kościoła

Reklama
Reklama

Robert Mazurek pytał też o przygotowanie polskiego Kościoła na planowane na jesień tego roku emisje filmów fabularnego i dokumentalnego dotyczących pedofilii w polskim Kościele. „W ostatnich latach świadomość problemu dzięki pontyfikatom Franciszka, Benedykta XVI i końcówki pontyfikatu Jana Pawła II zmieniła się. Uproszczeniem nazwał biskup Milewski zarzut Wojciecha Smarzowskiego, że Kościół nie rozliczył się z problemem i nie zajął się kompletnie ofiarami. „Mogę powiedzieć o tych ofiarach, które ja poznałem, z którymi ja rozmawiałem. My tych ludzi na żadnym etapie życia nie zostawiamy samych. Rozmawiam z nimi przez telefon, jest też pomoc terapeutyczna, jest pomoc w edukacji”

„Dla mnie ta perspektywa jest jasna: najpierw ofiary, potem księża” – potwierdził biskup.


Nieregularni

Reklama
Reklama

Biskup Milewski powiedział, że przez ostatnie lata ludzie pozostający w tzw. nieregularnych związkach byli „nie do końca właściwie traktowani” i że ta perspektywa dzięki papieżowi Franciszkowi zmienia się. „Ci ludzie są pełnoprawnymi członkami Kościoła, z pewnymi ograniczeniami z racji ich osobistej sytuacji”

„Trudno mi zrozumieć sytuację, że ktoś może zawrzeć sakrament małżeństwa, a tego nie robi. Niezmiennie powtarzam wtedy, żeby nie wykluczali sakramentu małżeństwa. Nie mogę ich do tego zmusić, mogę ich tylko zachęcać i modlić się za nich”

Biskup Milewski obchodzi potrójne święto: urodziny, imieniny oraz drugą rocznicę święceń biskupich.

Reklama

stacja7.pl


Zobacz całą rozmowę:


Zobacz rozmowę na RMF24.pl 


 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite