Nasze projekty

Bp Milewski: kapelan pełni w szpitalu ogromną rolę, razem z chorym ciałem trzeba też leczyć duszę

"Medycyna i religia wspólnie starają się pomagać osamotnionemu w swej chorobie człowiekowi" - powiedział bp Mirosław Milewski w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. M. Kacprzaka w Płocku.

fot. episkopat news/flickr.com

W święto św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, modlił się w kaplicy szpitalnej z pracownikami tej placówki.

Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że ewangelista Łukasz lubi opisywać uzdrowienia dokonywane przez Jezusa. Zwraca uwagę na to, że czyny Jezusa mają charakter nadnaturalny – jest On Najwyższym Lekarzem, uzdrawia ciało, ale przede wszystkim duszę człowieka.

Wasza praca często odbywa się w dramatycznych okolicznościach i ekstremalnie trudnych warunkach. To swego rodzaju „walka o ogień”. Środki społecznego często tę pracę pokazują, dzięki temu my – medyczni laicy mamy świadomość waszych umiejętności i kwalifikacji. Ratujecie życie ludzkie w sytuacjach, które wydają się być z góry skazane na porażkę. Podziwiamy was za to. Dziękujemy, że staracie się zajmować osobą, a nie „przypadkiem” – powiedział biskup pomocniczy.

Reklama

Stwierdził, że każdy pracownik szpitala, przychodni, ZOL-u czy DPS-u wie, że choremu trzeba się poświęcić. Trzeba okazać miłosierdzie, by dotrzeć do człowieka doświadczonego fizycznym bólem. Wiedza czy kompetencje tu nie wystarczają, bo człowiek chory potrzebuje mentalnej bliskości medycznego personelu.

Medycyna z roku na rok wchodzi na coraz wyższy „level”, ale bez względu na progres tej dziedziny, jedno od czasów św. Łukasza się nie zmieniło: razem z chorym ciałem trzeba też leczyć duszę. Jesteśmy jak system naczyń połączonych. Każde schorzenie fizyczne kładzie się cieniem na to, co przeżywa człowiek w swoim wnętrzu, w sercu i w duszy. Stąd ogromna rola kapelana w szpitalu. Medycyna i religia wspólnie starają się pomagać osamotnionemu w swej chorobie człowiekowi – głosił duchowny.

Bp Milewski zaakcentował ponadto, że całościowe zdrowie ciała i duszy zapewni jedynie Jezus Chrystus – Najwyższy Lekarz, w swoich sakramentach, a zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania. Tylko On „może nas wyleczyć, może odpuścić grzechy. Jezus w tym celu przyszedł i za to oddał życie” – powtórzył za papieżem Franciszkiem.

Reklama

W szpitalnej kaplicy św. Ojca Pio modlili się jego pracownicy oraz osoby chore. Obecny był też Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. M. Kacprzaka na płockich Winiarach.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku rozpoczął działalność w 1973 roku – w tym roku świętował pół wieku działalności. Patronem szpitala został płocczanin prof. Marcin Kacprzak, wybitny polski higienista, rektor Akademii Medycznej w Warszawie. W 1986 r. w szpitalu powstała kaplica, nosi wezwanie św. Ojca Pio. Od 1998 r. szpital funkcjonuje jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W 2010 r. ukończono rozbudowę placówki. W nowym budynku zlokalizowane zostały oddziały: Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym, Nefrologiczny z Ośrodkiem Dializ, Dziecięcy, Onkologiczny, a także Apteka Szpitalna i Zakład Bakteriologii. Zostały one wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. W latach 2010-2012 odbyła się modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Szpital posiada lądowisko sanitarne. Niebawem ma rozpocząć działalność Centrum Onkologii.

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę