Nasze projekty

Bp Markowski: Nie ustajemy w modlitwie o pokój. Woła o to krew Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim

"Wybuch Powstania w Getcie Warszawskim, 19 kwietnia 1943 r., był krzykiem o życie, wolność, tożsamość i miejsce w świecie dla narodu żydowskiego. Rocznica tego zrywu wzywa do modlitwy o pokój, szczególnie w Ukrainie" – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.

fot. Episkopat News/flickr.com

Zaznaczył, że bohaterstwo Żydów Warszawy, skazanych przez nazistowskie Niemcy na eksterminację, po latach zaowocowało odrodzeniem narodu, chociaż powstanie nie było wygrane.

Wspominamy z głębokim szacunkiem i czcią tych, którzy heroicznie przeciwstawili się złu, wiedząc, że przeciwnik jest nieporównywalnie silniejszy militarnie. Ich historia, jest jak ewangeliczne ziarno, które wpadłszy w ziemię, gdy obumrze, przynosi plon obfity (por. J 12,24). Dzięki tej ofierze, naród izraelski przetrwał i żyje. W 79. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim modlimy się za wszystkich, którzy zginęli w środku Europy, broniąc swego prawa do życia, godności i wolności – powiedział bp Markowski.

Dodał, że także dziś, na naszych oczach, naród Ukrainy walczy o swoje wolne państwo i tożsamość. Płaci ogromną cenę za wolę przetrwania. Ogromnym bólem napawa fakt, że ludzkość nie wzięła sobie do serca tragicznej lekcji historii II wojny światowej. Nie ustajemy w modlitwie o pokój. Woła o to krew Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

KAI, Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę