Nasze projekty

Bp Libera: kto pości, spełnia uczynki miłosierne

O tym, że post jest treningiem ludzkiej woli, a kto pości, spełnia uczynki miłosierne, mówił bp Piotr Libera w Środę Popielcową w bazylice katedralnej płockiej. Tradycyjnie podczas Mszy św. odbył się obrzęd posypania głów popiołem.

Bp Libera mówił, że modlitwa, post i jałmużna to trzy drogi, ale mają jeden cel – nawrócenie, którego konsekwencją będzie spotkanie z Bogiem i zbawienie.

„Modlitwa, to nasza rozmowa z Bogiem, podczas której możemy powierzać Mu nasze sprawy, nasze plany, nasze troski. Brak modlitwy sprawia, że ludzkie serce staje się podobne do ziemi jałowej i pustej, która nie wydaje żadnych plonów. Człowiek, który modlitwę zaniedbuje, przypomina gałąź odciętą od drzewa, która prędzej czy później musi uschnąć”, stwierdzał w homilii.

Reklama
Reklama

Zachęcał do ożywienia modlitwy osobistej i wspólnotowej: udziału w niedzielnej Eucharystii, Gorzkich Żalach, Drodze Krzyżowej. Bo modlitwa „to coś więcej niż pacierz”, to niezwykłe spotkanie, które „otwiera na Boga, uczy, umacnia, i wskazuje najlepsze dla nas drogi”.

Reklama
Reklama

Biskup płocki zwrócił uwagę, że coraz częściej zaniedbywana jest praktyka postu. Jest on jednak konieczny, aby „przypomnieć sobie o właściwej hierarchii wartości, która zawsze powinna stawiać Boga na pierwszym miejscu w życiu”. Post, to także pewnego rodzaju „trening” – trening woli o panowanie nad sobą i swoim ciałem. Zaniedbując praktykę postu, człowiek osłabia swojego ducha i „staje się coraz mniej odporny na pokusy i ataki szatana”.

Trzecia z wymienionych dróg – jałmużna – według bp. Libery nierozerwalnie związana jest z miłosierdziem: zarówno Miłosierdziem Boga, jak i miłosierdziem człowieka, bo przecież „miłosierdzie Boże może opromienić życie każdego z nas, pobudzając nas do miłości bliźniego i tego, co tradycja Kościoła nazywa uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy” (papież Franciszek).

Reklama

„Umocnieni postem i modlitwą, świadomi ogromu miłosierdzia, jakiego nieustannie doświadczamy od Boga, poprzez praktykę jałmużny, mamy tym miłosierdziem dzielić się z drugim człowiekiem. To jest zadanie, które stoi przed każdym z Chrystusowych uczniów, aby wiarę wyrażać w konkretnych uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy” – podkreślał hierarcha.

Podczas Mszy św. odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem, na znak pokuty w Wielkim Poście, przygotowującym do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


eg / Płock

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę