Nasze projekty

Boże Ciało w Warszawie. Gdzie i o której przejdzie centralna procesja?

Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie z archikatedry warszawskiej na plac Piłsudskiego. Wystrój ołtarzy będzie nawiązywał do słów przeistoczenia.

FOT. WOJCIECH ŁĄCZYŃSKI/ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA

Centralna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy bezpośrednio po mszy świętej, której w Boże Ciało o godz. 10:00 będzie przewodniczył w archikatedrze kard. Kazimierz Nycz.

Centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie

Procesja przejdzie z bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.

ZOBACZ TEŻ: Biskupi udzielają dyspensy na piątek po Bożym Ciele. Sprawdź, gdzie obowiązuje

Reklama

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję poniesie bp Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza – bp Rafał Markowski a do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.

Cztery ołtarze

Tegoroczna kompozycja ołtarzy za pomocą słów przeistoczenia przedstawia historię Chrystusa od dzieciństwa do zmartwychwstania. 

W centralnym miejscu pierwszego ołtarza przy kościele akademickim św. Anny znajdzie się postać Matki Bożej, a przy niej słowa „to jest Ciało moje”. Przedstawienie graficzne zaczerpnięto z obrazu „Dziewica w otoczeniu aniołów” pędzla Pere Serra – hiszpańskiego malarza gotyku. 

Reklama

W kompozycji drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym znajdą się słowa „Które za was będzie wydane” oraz postać Chrystusa na krzyżu, zaczerpniętą z fresku znajdującego się w czwartej celi Klasztoru św. Marka we Florencji autorstwa bł. Fra Angelico.

Trzeci ołtarz wzniesiony przy kościele sióstr wizytek wskazuje na Miłosierdzie Boże przedstawione za pomocą obrazu Chrystusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Chyły z kościoła w krakowskich Łagiewnikach oraz słów przeistoczenia „na odpuszczenie grzechów”. 

Ostatni, czwarty ołtarz na placu Piłsudskiego ukazuje pamiątkę życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa  w słowach „to czyńcie na moją pamiątkę” oraz w postaci Jezusa z fresku znajdującego się w celi szóstej Klasztoru św. Marka we Florencji autorstwa bł. Fra Angelico „Przeistoczenie”.

Reklama

PRZECZYTAJ: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

O oprawę muzyczną przy poszczególnych ołtarzach zadbają: Warszawski Chór Międzyuczelniany, Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II, Chór Archikatedry Warszawskiej i Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 

Tradycyjnie przy każdym z czterech ołtarzy czytana będzie Ewangelia, a przy czwartym na placu Piłsudskiego metropolita warszawski wygłosi kazanie. Na zakończenie procesji uczestnicy odśpiewają dziękczynne “Te Deum”, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji. Dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli we Mszy Świętej w katedrze, msza zostanie odprawiona na pl. Piłsudskiego.

archwwa.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę