Nasze projekty

Gdzie obowiązuje dyspensa na piątek po Bożym Ciele?

W piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale niektórzy biskupi udzielili wiernym dyspensy. Sprawdziliśmy, w których diecezjach.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku, a dodatkowo w Środę Popielcową i Wielki Piątek – post ścisły.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14 rok życia, natomiast post wszystkich od 18 do 60 roku życia.

Są jednak pewne wyjątki. Jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi ona obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto biskup diecezjalny może udzielić wiernym na terytorium swojej diecezji dyspensy.

Reklama

Dyspensa na piątek po Bożym Ciele

W piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale biskupi niektórych diecezji już udzielili dyspensy.

Dyspensy na piątek 31 maja udzielili biskupi obu warszawskich diecezji – metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

„Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 31 maja 2024 roku. Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej” – czytamy na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

Reklama

SPRAWDŹ TEŻ: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Ponadto – jak czytamy w komunikacie – osoby korzystające z dyspensy „zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców”.

Podobne komunikaty pojawiły się na stronach innych diecezji.

Reklama

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele obowiązuje już w: archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, diecezji płockiej, archidiecezji białostockiej, diecezji bydgoskiej, archidiecezji gdańskiej, diecezji gliwickiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, diecezji łomżyńskiej, diecezji opolskiej, archidiecezji przemyskiej, diecezji kieleckiej, diecezji ełckiej, archidiecezji katowickiej, diecezji legnickiej, archidiecezji lubelskiej, diecezji siedleckiej, archidiecezji warmińskiej, archidiecezji wrocławskiej, diecezji włocławskiej, diecezji toruńskiej. (stan na 29 maja)

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja