Nasze projekty

Abp Gądecki pod Wielką Krokwią przypomniał apel Jana Pawła II. „Te słowa są dla nas zadaniem”

Biskupi odprawili mszę świętą pod Wielką Krokwią w Zakopanem, gdzie przed 25 laty modlił się Jan Paweł II. "Po 25 latach od tamtej chwili słowa Ojca Świętego stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie" - mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył mszy.

fot. Konferencja Episkopatu Polski

Uroczysta msza święta z udziałem Episkopatu Polski i tysięcy górali pod Wielką Krokwią była kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem.

W homilii abp Gądecki przypomniał wizytę Jana Pawła II w Zakopanem przed 25 laty, wzruszający hołd górali złożony wówczas na początku mszy świętej przez burmistrza Zakopanego i obietnicę trwania w wierze. W tym kontekście zadał pytanie, czy po 25 latach sytuacja duchowa Polaków pod względem wierności krzyżowi poprawiła się czy też pogorszyła, i czy w bardziej odpowiedzialny sposób korzystamy z daru wolności.

Przypomniał również podjęte przez papieża rozważanie na temat krzyża, nawiązujące do krzyża ustawionego na Giewoncie, a także jego apel: „nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym”.

Dzisiaj, po 25 latach od tamtej chwili słowa Ojca Świętego stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie – powiedział przewodniczący KEP.

Nawiązał też do przypadającego w poniedziałek święta Maryi Matki Kościoła. Jak podkreślił, jej macierzyństwo ogłosił Jezus umierający na krzyżu. Zaznaczył, że Matka Boża przyczyniała się do rozwoju Kościoła zarówno w czasie swego ziemskiego życia jak i po wniebowzięciu, także w naszych czasach.

Reklama

„Marzymy o Kościele, który jest wspólnotą”

Abp Gądecki zwrócił również uwagę na dobiegający końca diecezjalny etap ogłoszonego przez papieża Franciszka synodu o synodalności. Nie mam wątpliwości co do tego, iż synod ten został u nas przeprowadzony w sposób poważny – podkreślił. Zaznaczył, że z dotychczasowych refleksji i debat synodalnych wyłania się marzenie o Kościele, który jest wspólnotą wspólnot, gdzie wszyscy – duchowni i świeccy – są braćmi, choć, jak zaznaczył, wielu osobom Kościół nie kojarzy się z miejscem budowania relacji, lecz z miejscem świadczenia usług, a dużo mniej z przestrzenią budowania wspólnoty.

Jaki jest ten Kościół marzeń? To Kościół będący przestrzenią aktywnego uczestnictwa, gdzie wszyscy czujemy się gospodarzami, gdzie wsłuchujemy się w głos osób duchownych i świeckich. Gdzie potrzebna jest stała platforma do zabierania głosu. To Kościół pozytywny i obecny, będący źródłem radości. To Kościół modlitwy i sakramentów, choć niestety niejednokrotnie w liturgii bardziej chwali się człowieka niż Boga. To Kościół strzegący depozytu wiary, oparty na Ewangelii i Katechizmie Kościoła Katolickiego. To Kościół dialogu i akceptacji, nie zamykający się w elitarnych grupach. To Kościół, który formuje człowieka z poszanowaniem jego wolności i podmiotowości. To Kościół wsłuchujący się w głos dzieci i młodzieży. To Kościół transparentny, który odcina się od wszelkiego rodzaju nadużyć. To Kościół słuchający siebie nawzajem, który – przygarniając – daje jednocześnie wybór – mówił.

Reklama

Jak podkreślił, uczestnikom synodu zależy, by nie zakończył się on tylko spisaniem syntezy.

Abp Gądecki w kontekście synodu przytoczył też myśl Benedykta XVI, który przestrzegał przed pokusą tworzenia Kościoła na nowo przez nas samych. Nawiązał też do myśli o. Jacka Salija OP, który zachęcał, by umieć dostrzegać i cieszyć się z małego dobra, nawet, gdy nie wszystkie nasze marzenia o Kościele są już zrealizowane.

Na zakończenie zwrócił się z modlitwą do Maryi Matki Kościoła: „Tobie polecamy wszystkich mieszkańców Podhala, naszą Ojczyznę i Kościół powszechny. Pamiętaj o nas, Twoich dzieciach. Przyczyniaj się u Boga za nami. Zachowaj w nas silną wiarę, umocnij nadzieję, pomnażaj miłość. O łaskawa, o miłosierna, o słodka Panno Maryjo”.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę