Nasze projekty

Biskupi proszą o modlitwę za prezydenta Gdańska

Biskup toruński Wiesław Śmigiel apeluje o modlitwę i zapewnia o swojej modlitwie w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który miał miejsce wczoraj, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie apelują inni biskupi.

O swojej solidarności i modlitwie zapewnił metropolita warszawski. „W związku z wczorajszym, tragicznym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zapewniam o solidarności i duchowej łączności z Panem Prezydentem, Jego rodziną i mieszkańcami Trójmiasta. Wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i zapewniam o modlitwie” – napisał kard. Kazimierz Nycz w liście do zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska Wiesława Bielawskiego.

Biskup toruński Śmigiel napisał: „Trwamy jeszcze w zadumie i modlitwie w intencji dziewcząt, które zginęły w Koszalinie, a wczoraj dowiedzieliśmy się o przestępczym ataku na pana Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy. Nienawiść i przemoc skierowane przeciwko drugiemu człowiekowi zawsze są złem i nic ich nie usprawiedliwia. Jezus Chrystus naucza, że nie tylko czyn przestępczy jest grzechem, ale „każdy kto się gniewa na swego brata, będzie osądzony” (Mt 5, 21-22). Chrystus wypowiedział te słowa w kontekście wezwania do pojednania (por. Mt 5, 23-25).

Nożownik, sprawca napadu, prawdopodobnie jest szaleńcem, który wymaga leczenia, niemniej to tragiczne wydarzenie przynagla do rachunku sumienia, czy swoimi słowami i czynami nie szerzymy niechęci i nienawiści wobec bliźnich? Nie zapominajmy, że dar wolności łączy się z odpowiedzialnością za sowa i czyny oraz świadomością, że jesteśmy siostrami i braćmi, a Polska jest naszym domem.”

Reklama
Reklama

Abp Stanisław Gądecki poproszony o komentarz do sytuacji powiedział dziennikarzom: „Jest to niewątpliwie tragedia, która wstrząsnęła Polską – i zupełnie słusznie, dlatego że kto inspiruje do wzajemnej walki, koniec końców pociąga za sobą ofiary, pociąga burzę. Zła polityka prowadzi do wojny domowej. To jest coś, czego nie można praktykować w nieskończoność. Eskalując język i eskalując wzajemne oskarżenia, powodujemy u ludzi słabszych psychicznie impuls do agresji”. Później wystosował również oficjalne oświadczenie z apelem o modlitwę: „Serdecznie proszę wszystkich o modlitwę w intencji Pana Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska. Jednocześnie zapewniam rodzinę i bliskich o naszej duchowej jedności i wsparciu”

W całej Polsce organizowane są Msze św. w intencji walczącego o życie prezydenta Gdańska.

Gdańsk

Reklama
Reklama

Godz. 15 – Ks. Prałat Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zaprasza do Bazyliki w poniedziałek 14 stycznia o godz. 15.00 na Mszę świętą w intencji powrotu do zdrowia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W świątyni zgromadzą się m.in. związkowcy z NSZZ „Solidarność”, o czym poinformował przewodniczący Piotr Duda.

Godz. 18 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku Eucharystia w intencji prezydenta

Białystok

Reklama

godz. 17.00 – w Katedrze Białostockiej zostanie odprawiona Msza Św. w intencji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

(zaktualizujemy)

Kraków

18:30 – Msza św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie

 

ad, KAI/Stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite