"Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ks. Jerzy stał się symbolem wolności. Był wolny w Chrystusie i wolny w prawdzie" - mówił abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Biskupi zgromadzeni na 398. Zebraniu Plenarnym KEP w przypadającą w tym roku 40 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odprawili uroczystą Mszę świętą w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosił przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda. W liturgii, oprócz polskich biskupów, udział wziął nuncjusz apostolski, prezbiterzy, rodzina ks. Jerzego Popiełuszki i wierni.
PRZECZYTAJ>>> Ks. Popiełuszko. Błogosławiony, który wciąż pomaga
Biskupi modlili się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Wprowadzając do Mszy główny celebrans, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przywitał zebranych. Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu przybywali pielgrzymi przez cale 40 lat, szczególnie w roku beatyfikacji. Bywali tu papieże, prezydenci państw. Dzisiaj bardzo serdecznie witam Konferencję Episkopatu Polski – mówił. Zwrócił uwagę na „drogę krzyża”, którą wskazywał bł. Jerzy Popiełuszko, Eucharystię – do której prowadził i słowa św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, jakie mu przyświecały i są dziś bardzo aktualne.
Kazanie wygłosił przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda. Nawiązując do wspomnienia św. Barnaby, przypomniał jego owocną apostolską, misyjną posługę i męczeńską śmierć na Cyprze. Przywołując patrona świątyni, św. Stanisława Kostkę, przypomniał, że Kościół w Polsce czci go jako patrona młodzieży. Zauważył, że ta świątynia ma jeszcze jednego ważnego patrona, posługującego swego czasu w niej ks. Jerzego Popiełuszkę. Mówił, że wielu z uczestników tej liturgii miało możliwość osobiście go poznać, obserwować jego działalność dla dotkniętych niesprawiedliwością.
Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ks. Jerzy stał się symbolem wolności. Był wolny w Chrystusie i wolny w prawdzie – mówił hierarcha dodając, że grób tego męczennika do dziś przyciąga szukających wolności, czyli ostatecznie – szukających Chrystusa.
Przeczytaj również
ZOBACZ>>> Czy ks. Popiełuszko może być patronem ofiar hejtu?
Abp Wojda o ks. Popiełuszce: „Wartości, które głosił rozbudzały świadomość wolności”
Abp Wojda podkreślił, że jako Konferencja Episkopatu Polski biskupi przybyli tu dziś, by dziękować Bogu za świadectwo kapłańskiego życia bp. Jerzego Popiełuszki, przepełnionego miłością Boga i bliźniego, skierowanego na Prawdę.
Wartości, które głosił rozbudzały świadomość wolności – mówił hierarcha zauważając, że uderzało to w podstawy komunistycznego systemu i zaowocowało męczeńską śmiercią kapelana Solidarności. Na przekór wszystkim ludzkim spekulacjom, Pan Bóg objawia swoją sprawiedliwość. Prawda, jak mówił ks. Jerzy, ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie ukrywać – mówił gdański metropolita. Tak było w jego przypadku – prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała, a Boża sprawiedliwość sprawiła, że czcimy go jako świętego – dodał.
Przypomniał żywot bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przybliżył jego sylwetkę i nauczanie. Uczmy się tej postawy, jego wierności i wolności w prawdzie – zakończył, wzywając, by jego świadectwo wciąż przemawiało, bo jest ważne również dziś.
Przed liturgią biskupi zwiedzili Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.
KAI, pa/Stacja7