„Młodzi sami nie przyjdą, to my musimy po nich wyjść”. Aneta Liberacka o Ad limina w „Siódma9”

"Największym problemem jest przyszłość i myślenie o przyszłości. Prymas Polak zaznacza, że będzie to bardzo podkreślane także w Rzymie, podczas Ad limina. Duszpasterze muszą wyjść po wiernych" - powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor naczelna Stacji7.pl Aneta Liberacka.

fot. EpiskopatNews/flickr.com

Gościem dzisiejszej audycji Poranka „Siódma9” była redaktor naczelna Stacji7.pl. Wraz z redaktorem Michałem Kłosowskim rozmawiała o wizycie Ad limina polskich biskupów w Watykanie oraz o zmianach w polskim Kościel i o wyzwaniach jakie przed nim stoją. Aneta Liberacka wyjaśniła, czego można spodziewać się po wizycie polskich biskupów u papieża Franciszka i podkreśliła, że Ad limina to swego rodzaju audiencja sprawozdawcza.

Bodziec dla biskupów

Od dłuższego czasu biskupi przygotowywali się do tej wizyty. W diecezjach były przygotowywane sprawozdania, prowadzono badania. Przygotowywanie samych tych sprawozdań jest bodźcem dla biskupów  do precyzyjnego zdiagnozowania jeszcze problemów, z którymi borykamy się w polskim Kościele – wyjaśniła redaktor naczelna Stacji7.

Aneta Liberacka w rozmowie z red. Michałem Kłosowskim zaznaczyła, że istotnymi kwestiąmi poruszanymi podczas wizyty Ad limina będą: wykorzystywanie seksualne w Kościele, a także kryzys powołań, czy problem powrotu Polaków do Kościoła po pandemii. Prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z KAI opowiedział o tym, jak w poszczególnych diecezjalnych sprawozdaniach diagnozowano problemy. (…) Jednym z tych problemów jest zmieniająca się wiara młodych ludzi. Społeczeństwo zmienia się ze względu na olbrzymie zmiany technologiczne, ale także z tego powodu, że coraz więcej młodych osób przeprowadza się ze wsi i małych miejscowości do dużych miast. Wiara przestaje być formą spuścizny po przodkach, a staje się kwestią wyboru dla młodych ludzi. Jest to bardzo duże wyzwanie dla Kościoła. Prymas Polak przekazał we wspomnianym wywiadzie, że tego też będą dotyczyć rozmowy w Watykanie – powiedziała.

Reklama

„Oni sami nie przyjdą, to my musimy po nich wyjść”

Zdaniem Anety Liberackiej osoby wierzące nie mogą zapominać o swojej roli w misyjnym dziele Kościoła. Zatraciliśmy misyjność, myśląc, że to jedynie duszpasterze mają wyjść po wiernych. Mam nadzieję, że w Kościele będą podejmowane próby wyjścia do młodych. Oni sami do niego nie przyjdą, to my musimy po nich wyjść. Trzeba zakasać rękawy i spróbować pełnić misję wychodzenia do ludzi na zewnątrz – podkreślała.

Niewątpliwie, równie ważne jest zweryfikowanie myślenia o tym, jak jest teraz bardzo źle. To niezwykle ważne, abyśmy zaczęli „wychodzić” z pandemii i przestali myśleć o tym co niedobre. Bardzo ważnym jest, aby zacząć myśleć dobrze, aby zacząć myśleć o tym, co zrobić. Trzeba stawiać przed sobą przyszłościowe cele, weryfikować te, które są postawione i wyznaczyć dobre priorytety – podsumowała redaktor naczelna Stacji7/

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę