Nasze projekty

Andrzej Duda proponuje nowelizację prawa aborcyjnego. Nowa przesłanka

Prezydent Andrzej Duda w opublikowanym oświadczeniu poinformował, że złoży do Sejmu projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Jak zaznaczył prezydent, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października wywołał duże społeczne emocje. „Osobiście podzielam pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, mówiłem o tym wielokrotnie publicznie. Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa” – podkreślił.

Zaznaczył, że w ostatnich dniach konsultował sprawę aborcji z wieloma ekspertami. Zadeklarował, że w Sejmie złoży projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wprowadzi w niej nową przesłankę, która będzie dopuszczała aborcję w wyniku wad letalnych dziecka.

„Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne” – napisał Duda.

Reklama
Reklama

Zaznaczył, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie będą istnieć trzy przesłanki legalnej aborcji: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. „Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego” – stwierdził.

Dodał, że liczy na szerokie poparcie polityczne tego projektu, zarówno za strony Zjednoczonej prawicy, jak i partii opozycyjnych.

SPRAWDŹ: To nie ja wyznaczyłam granicę życia mojej córki [ROZMOWA]

Reklama
Reklama

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite