Andrzej Duda odwiedził w Rzymie polski kościół pw. św. Stanisława BM

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i członkami delegacji, towarzyszącymi mu podczas oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie, odwiedził rzymski kościół pw. św. Stanisława BM. Znajduje się tam centrum duszpasterstwa Polaków w Rzymie, jest to najstarszy ośrodek polskiego duszpasterstwa emigracyjnego.

fot. Kancelaria Premiera, Flickr

Jak mówi ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor kościoła i szef szef Sekcji Polskiej-Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zaproszenie prezydenta pierwotnie zakładało wizytę w maju, kiedy miały odbyć się uroczystości 100-lecia urodzin Jana Pawła II i 100. rocznicy odzyskania kościoła z rąk rosyjskich. – Niestety, z wiadomych przyczyn, uroczystości te nie odbyły się tak, jak to było przewidywane. Pan Prezydent zechciał jednak odpowiedzieć na zaproszenie podczas tej podróży do Włoch i Watykanu. Jest to dla nas zaszczyt i ważne wydarzenie, bo dzieje naszego kościoła, najstarszej polskiej placówki poza granicami Kraju, zawsze były głęboko związane z losami Ojczyzny i narodu. Starałem się krótko ukazać te więzi, przedstawiając historię naszego kościoła i jego znaczenie dla Polaków mieszkających i przybywających do Rzymu oraz dla Polonii na całym świecie – powiedział w rozmowie z KAI ks. Ptasznik.

Wizyta Pary Prezydenckiej wraz z polską delegacją miała charakter prywatny. Prezydent po nawiedzeniu kościoła spotkał się także ze wspólnotą pracujących przy nim księży. Oprócz kapłanów diecezjalnych posługują tam również chrystusowcy, oraz siostrami sercankami, posługującej wśród parafian.

Historia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika sięga XVI w. Wtedy do Rzymu z okazji Roku Świętego przybywali liczni pielgrzymi, również Polacy. Z myślą o rodakach kard. Stanisław Hozjusz podjął starania o utworzenie tu polskiej parafii i hospicjum. W 1578 r., gdy papież Grzegorz XIII przekazał Polakom kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, Hozjusz rozpoczął jego przebudowę i nadał mu drugi tytuł: św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na przestrzeni wieków, kościół ten gościł wybitnych Polaków, a także był miejscem dziękczynienia za najważniejsze dla Polaków wydarzenia w kraju i na świecie. W czasie zaborów trafił w ręce Rosjan, udało się go odzyskać dla Polaków w 1920 r. Po II wojnie światowej mieścił się przy nim Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji. Kościół posiada także przywilej parafii personalnej dla wszystkich Polaków mieszkających na terenie diecezji rzymskiej. Jest prężnym ośrodkiem duszpasterskim, a także organem prowadzącym Polską Katolicką Szkołę Podstawową.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę