Akcje przygotowujące do ŚDM 2016

Inicjatywy "Bilet dla brata", "Cz@t ze Słowem" oraz projekty "#B>M" i "L4" - to zaprezentowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży akcje, które przygotują polską młodzież do spotkania z papieżem Franciszkiem w 2016 roku.

W niedzielę palmową, 13 kwietnia, oficjalnie wystartują projekty, które przygotują polską młodzież do spotkania z Franciszkiem w 2016 roku.

 

Projekt "Bilet dla brata" podczas konferencji prasowej 7 kwietnia w Episkopacie Polski przedstawiła Dorota Abdelmoula z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. "Bilet" jest pomysłem wolontariuszy, którzy w ten sposób odpowiedzieli na prośbę polskich biskupów o pomoc młodym pielgrzymom ze Wschodu. Jak podkreśla Abdelmoula, ŚDM w Krakowie to być może jedyna szansa dla młodzieży ze Wschodu, aby spotkać się z papieżem. Jednak także i to, zdaniem Doroty Abdelmouli, często jest poza ich zasięgiem finansowym. Projekt, który rozpocznie się w Niedzielę Palmową, potrwa do 30 czerwca 2016 r.

Reklama
Reklama

 

Na dofinansowanie pobytu w Polsce mogą liczyć młodzi z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Turkmenistanu.

 

Reklama
Reklama

Środki na "Bilet dla brata" będą zbierane na kilka sposobów. Jednym z pomysłów jest płyta "cegiełka", na której znani polscy muzycy śpiewają wiersze Karola Wojtyły. CD będzie dostępne w parafiach oraz w sklepach muzycznych.

 

Kolejna propozycja to krakowski projekt "#B>M", czyli "BYĆ to więcej niż MIEĆ".

Reklama

 

W ramach inicjatywy organizatorzy przygotowali harmonogram "spotkań ze świętymi", których planują zapytać o to, co dla nich oznacza idea ewangelicznego ubóstwa. Młodzi co miesiąc będą spotykać się z postaciami wielkich świętych, m.in. z Janem Pawłem II, św. Kingą i św. Faustyną Kowalską. Nazwa projektu nawiązuje także do obecności ŚDM w mediach społecznościowych.

 

Od pierwszej niedzieli Adwentu 2013 trwa także "Cz@t ze Słowem". Inicjatywa ma pomóc młodym w poznaniu Pisma Świętego, zachęca także to cotygodniowego rozważania niedzielnej Ewangelii. Materiały duszpasterskie dostępne są w książce o tym samym tytule i w przygotowanych przez młodzież materiałach multimedialnych.

 

Ważnym elementem duchowych przygotowań do ŚDM będzie peregrynacja Krzyża i Ikony Salus Populi Romani. Polska Młodzież odbierze krzyż od papieża Franciszka w Niedzielę Palmową. Od 14 kwietnia krzyż będzie przebywał w Poznaniu. Do 28 czerwca będzie pielgrzymował po Polsce. Z Poznania trafi do diecezji kaliskiej, stamtąd do włocławskiej, będzie także na Lednicy, w diecezji warszawsko – praskiej i Siedlcach.

 

28 czerwca krzyż zostanie przekazany młodzieży ze Wschodu. Nawiedzi Białoruś, Litwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. 14 grudnia powróci do Polski i bez przerwy będzie pielgrzymował po wszystkich polskich diecezjach, aż do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie, do 30 lipca 2016. 31 lipca znajdzie się w centrum głównego wydarzenia ŚDM, czyli Eucharystii. Zgodnie z planem, w każdej polskiej diecezji krzyż będzie przebywał ok. dwóch tygodni.

 

Krzyż trafi także do diecezji greckokatolickich – we wrześniu 2015 będzie w Białym Borze, a w maju 2016 w diecezji przemysko – warszawskiej. Przy krzyżu będą się także modlić uczestnicy Krajowego Kongresu Misyjnego, który w czerwcu 2015 odbędzie się w Warszawie. Bp Henryk Tomasik, delegat KEP ds. ŚDM podkreślił, że modlitwa przy krzyżu jest bardzo ważnym elementem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

 

Krajowe Buro Organizacyjne ŚDM przygotowało także film "Cyrenejczycy", pokazujący pracę i zaangażowanie młodych Polaków, przygotowujących spotkanie z Franciszkiem w 2016 roku. – Chcemy pokazać trud polskiej młodzieży, która bierze na swoje ramiona krzyż i chce go nieść aż do lipca 2016 roku na finałowe spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym i młodzieżą z całego świata – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

 

Do 31 maja br. organizatorzy czekają także na propozycje hymnu ŚDM 2016. Pomysły można nadsyłać na adres Krajowego Biura Organizacyjnego.

 

Kolejna inicjatywa środowiska krakowskiego to ŚDM to dla chorych – "L4". W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić chorych i cierpiących do włączenia się w modlitwę za ŚDM. Niebawem do krakowskich szpitali trafią listy z prośbą o wsparcie modlitewne.

 

Poza przygotowaniami duszpasterskimi, Komitet Krakowski ŚDM prowadzi także przygotowania logistyczne. Organizatorzy aktualnie pracują nad stworzeniem bazy noclegowej dla pielgrzymów z całego świata. Jak poinformował bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM, poza Krakowem pod uwagę brane są także pobliskie miejscowości, dojazd do miasta nie może jednak trwać dłużej niż 1 godz.

 

XXIX Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016. Poprzedzą go Dni w Diecezjach, które będą miały miejsce między 20 a 25 lipca 2016. Hasłem spotkania młodych z papieżem będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".


am / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę